Multi - agent based traffic control by microcontroller
Mıcrocontroller ile çoklu etmen temelli trafik kontrolü
- Tez No: 466612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZIYODULLA YUSUPOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye'deki en büyük şehirlerin yanı sıra dünyanın en büyük şehirleri trafik tıkanıklığı problemine sahiptir. Sık oturulan kentsel alanlardaki trafik tıkanıklığı, yaşam standartımızı olumsuz etkilemektedir. Trafik ışığının kesişiminde uzun süren gecikmeler ve acil durumlar, trafik tıkanıklığının temel nedenlerinden biridir. Trafik sıkışıklığı sorunu, Programlanabilir Entegre Devre (PIC) 16F877A mikro denetleyicisi kullanılarak çözüldü. Altı yol ve dört kavşak kavşak trafik ışığı için önerilen kontrol sistemi normal ve acil durum modları için geliştirilmiştir. Araştırma işi Simulink tarafından Proteus Design Suite 8 yazılımı ve altı yollu ve dört kavşak yol kavşağı için trafik ışık kontrol sisteminin prototip uygulanması üzerine gerçekleştirildi. Ajan temelli trafik ışık kontrol sistemi, trafik tıkanıklığı sorunlarını azaltmak için sağlar. Ajan temelli trafik kontrol sisteminin simülasyonu NetLogo platformu ile gerçekleştirildi. Bu simülasyon modeli, trafik ışıklarının ve değişkenlerin kontrolü gerçekleştirildi. Bu simülasyon modeli, trafik ışıklarının ve değişkenlerin kontrolü yürütür, trafik dinamiklerini araştirir.
Özet (Çeviri)
Largest cities in Turkey as well as largest cities in world have the problem with traffic congestion. Traffic congestion in tightly populated urban areas negatively impacts the living standard of population. A long-time delays and emergency cases at traffic light intersection are one of basics reasons of traffic congestion. Traffic congestion problem solved by using Programmable Integrated Circuit (PIC) 16F877A microcontroller. The proposed control system of six ways and four junction's intersection traffic light is developed for normal and emergency mode cases. The purpose of the research work accomplished by Simulink on Proteus Design Suite 8 software and prototype implementation of traffic light control system for a six way and four junction's road intersection. Multi-agent based traffic light control system provides to reduce traffic congestion problems and improve the capacity of road network. The simulation of multi-agent based traffic control system is implemented by NetLogo simulation platform. In this system, the road network components such as the vehicles, roads and intersections are concentrated to agent models. Each agent has the basic abilities of obtaining knowledge, autonomy, interaction and communication. This simulation model is executed to control of traffic lights and variables, explore traffic dynamics on the road network.