Investigation of numerical algorithms applied in community detection
Toplum algılama yöntemine uygulanan sayısal algoritmaların incelenmesi
  1. Tez No: 466625
  2. Yazar: AMNA M.M. SALEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Toplulukları, büyük sosyal ya da bilgi ağları gibi büyük gerçek dünya grafiklerinde saptamak önemli ilgi çeken bir sorundur. Gerçekte, tipik bir ağ kümesinin sezgisini harici bağlantıdan daha iyi dahili bağlantıya sahip düğümler kümesi olarak yakalayan bir amaç fonksiyonu seçilir, sonra amaç fonksiyonuyla ilişkili düğümler kümelerini ayıklamak için yaklaşım algoritmaları veya sezgiseller uygulanır ve bu ilgi(faiz) uygulaması için iyi topluluklara“benziyor”. Bu tezde onları karşılaştırmak, onların göreceli performanslarını ve tanımladıkları kümelerdeki sistematik önyargılarını anlamak için bir dizi ağ topluluğu tespit yöntemini keşfediyoruz, bir ağ topluluğunun fikrini resmileştirmek için kullanılan çeşitli ortak amaç fonksiyonlarını değerlendiriyoruz, ve bu amaç fonksiyonlarını optimize etmeyi amaçlayan birkaç farklı sınıf yaklaşım algoritmalarını inceliyoruz. Ayrıca basitçe bir amacı sabitlemek ve herhangi bir ölçümün daha iyi bir kümesine yaklaşım istemek yerine optimizasyon sorunundan boyutsal çözümlemiş bir versiyon düşünüyoruz. Topluluk kalitesini boyutunun bir fonksiyonu olarak göz önüne alırsak, topluluk algılama algoritmalarını incelemek için daha ince bir mercek sağlar; çünkü amaç fonksiyonları ve yaklaşım algoritmaları çoğunlukla belirgin olmayan boyuta bağlı davranışa sahiptir.
Özet (Çeviri)
Detecting communities in large real world graphs like, as large social or data networks Is a Trouble tic of substantial notice. In practically, one classically chooses an impartial function this captures the instinct of a network cluster as usual of nodes by, well Internal connectivity of outside connectivity, next one smears approximation algorithms then heuristics to extract groups of nodes that are connected to the impartial function and that decent communities for the request of interest. In this thesis we explore a variety of network community detection means in order to compare them to under stir relative presentation systematic biases in the groups they classify, We evaluate many common in impartial functions that are used to formalize the impression of a network community, then we examine numerous dissimilar classes of approximation algorithms that goal to optimize like impartial functions. As well, somewhat of simply fixing an impartial and requesting for an approximation to the better cluster of slightly measure, we reflect an extent resolved version optimization the trouble. As community, excellence as the meaning of its scope provides an ample better lens with which to inspect community detection algorithms, later impartial functions and estimate algorithms Predominatingly must non-obvious scope dependent behavior.