Sonlu kalınlıklı sonsuz uzun mükemmel iletken silindirik cisimlerden skaler dalga saçılması
  1. Tez No: 77768
  2. Yazar: AHMET SERDAR TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YURY A. TUCHKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sonlu sayıda, sonsuz uzun, homojen ve mükemmel iletken silindirik yüzeylerin oluşturduğu engellerden dalga saçılımı problemini çözmede analitik regülarizasyon metodu uygulanacaktır. Analitik regülarizasyon metodu prosedürüne karşı gelen başlangıçtaki elektromagnetik sınır değer problemi ikinci tip sonsuz cebrik sisteme indirgenebilir. Bu sistem karesi toplanabilir dizilerin oluşturduğu 1 2 uzayındaki bir denklem ifadesi şeklinde düşünülebilir.ve aşağıdaki şekilde yazılabilir: (I+H) x = b Burada ; x = Bilinmeyen vektör sütunu (xe I2) b = Verilen vektör sütunu (be I2) H = İ2fde tanımlı operatör Bu çeşit bir denklem nümerik modelleme için güvenilir bir başlangıç noktasıdır. Tez planına göre yapılacak araştırma. süresince aşağıdaki problemler dikkate alınmıştır: 1. Yukarıda belirtilen analitik prosedür için nümerik algoritmaların teşkili ve bunlara ait programların yazılımı. 2. Yukarıda bahsedilen sonlu kalınlıklı ve değişik şekildeki silindirik engellerin oluşturduğu sonlu sayıdaki ızgara biçimli yüzeylerin fiziksel ve nümerik açıdan incelenmesi. 3. Problemdeki parametrelerin fonksiyonu olarak yazılabilen ızgaradan saçılım karakteristiklerinin temel ifadelerinin analizi ve bulunması.
Özet (Çeviri)
The Analytical Regularization Method is going to be applied to the diffraction problem for finite system of cylindrical perfectly conductive and homogeneous in longitudional direction obstacles. The initial electromagnetic boundary value problem by means of correspondent analytical regularization procedure can be reduced to the infinite algebraic system of the second kind. This system can be considered as an equation in the space İ2 of square sumable sequences and it has the following form, (I+H)x = b ; x,b e İ2 with compact in I2 operator H, where x and b are respectively unknown and given vector columns. As it is well-known, equation of this kind is a reliable initial point for numerical modeling. During the planning investigation, the following are to be considered: 1. Constructing of numerical algorithms and their programming code implementation for the analytical procedure described above. 2. Numerical and physical investigation of finite element gratings, formed by above mentioned cylindrical obstacles of different shapes and finite thickness. 3. The analysis and founding out the main characteristic of grating scattering properties as function of problem parameters.