Bir konteyner limanında etkin saha yerleşiminin simülasyon yardımıyla gerçekleştirilmesi
Implementation of effective yard placement with a simulation in a container
  1. Tez No: 466632
  2. Yazar: CANAN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AYDIN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Küreselleşmeyle beraber dünyanın her yeriyle ticaret yapmak kolaylaştırmıştır. Son yıllardaki küresel ticaretin öneminin artmasıyla beraber üretilen ürünlerin tüketiciye ulaştırılması kritik bir öneme sahip olmuştur. Bu noktada uygun ve güvenilir bir taşıma modunun seçilmesi gereklidir. Bilindiği gibi taşımacılık modları içinde en fazla tercih edilen mod denizyolu taşımacılığıdır. Dünyada taşınan kargoların üçte ikisi denizyolu taşımacılığıyla yapılmaktadır. Bu yüksek talep konteyner limanlarında öneminin her geçen gün artmasına neden olmuştur. Konteyner limanlarının tedarik zincirinde önemli bir yeri vardır. Konteyner limanlarının sürekli büyümek ve kendilerini geliştirmek zorundadırlar. Konteyner limanlarda, yüksek müşteri memnuniyeti sağlamlamaları gerekmektedir. Bunun için gelen gemilerin operasyonlarının en kısa sürede tamamlanması gerekmektedir. Liman sahasının etkin kullanımı, minimum yeniden elleçleme yapmak, beklemelerin minimum olması oldukça önemlidir. Liman süreçlerinin geliştirilmesi için simülasyon iyi bir karar destek sistemidir. Bu çalışmada, bir konteyner terminalinde dolu ithal konteynerler için uygun istif yerleşiminin bulunması için mevcut durum ve iki alternatif senaryo simülasyon yardımı ile karşılaştırılmıştır. Gemilerin tahliye işlemlerinin en kısa sürede tamamlanmasını, tüm ekipmanların adil kullanımını sağlayacak ve taşıyıcı araçların rıhtım ve saha vinçlerinin altında bekleme sürelerinin en aza indirilmesini sağlayacak en uygun saha yerleşiminin belirlenmesi a
Özet (Çeviri)
Globalization make trade possible at all around the World. With the increasing importance of global trade increasing in the recent years , delivering products from the manufacturer to the consumer has a critical importance. At this point, suitable and reliable transport mode must be selected. As is known, maritime transport is most preffered transport mode. Two-thirds of world's cargos are transported by sea-borne. This high demand has led the importance of container terminals have been increased everydays. Container termimals have an important place in supply chain. Container terminals must have to costantly grow and improve themselves. They have been required to provide maximize the customer satisfaction. For this , operation of vessels should be completed as soon as possible. Effective use port area, minimum rehandling and waiting is important. Simulation is a good decision support tool for development of port processes. İn this study, current situation and alternatif two scenerios have been compared by using simulation to find most suitable stack layout for import full containers. İt has aimed to determine the most suitable yard layout that can provide complating discharcing operation of vessels as soon as posible, fair use for all equipment and minimize the waiting under the quay and yard cranes. İn this way , it is planned to reduce work force and enegy costs.