Tersanelerde yaşanan iş kazalarının incelenmesi: iş sağlığı ve güvenliği bağlamında risk analizi
Examination of occupational accidents occurred in shipyards: A Srisk analysis in perspective of occupational health and safety
- Tez No: 443814
- Danışmanlar: PROF. HAKKI CÜNEYT ULUTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Public Health, Accidents
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İş sağlığı güvenliği uygulamalarının birincil hedefi, çalışanların işyeri ortamında güvenliklerinin sağlanması ve kazaların önlenmesidir. Bu anlamda iş kazaları, iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının odak noktasını oluşturmaktadır. İş kazalarının etkili bir şekilde önlenmesi için ise, bu kazaların risk faktörlerinin belirlenmesi ve analiz edilmesi gerekir. Bu çalışmada, Marmara Bölgesi'nde yaşanan iş kazalarının, gerek ulusal, gerekse uluslararası düzeyde benzer kazalar ile kıyaslanması ve ülkemizdeki tersane kazalarının risk analizinin yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada 2015 yılında Türkiye'de seçilmiş tersanelerde yaşanan iş kazaları incelenmiş ve risk faktörlerine göre bölge ve şube bazında değerlendirmeler yapılmıştır. Daha sonra risk faktörleri açısından kazalar değerlendirilmiş ve rapor edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre bölgelerdeki kazaların demografileri yaş, kıdem, eğitim ve meslek türüne göre farklılık göstermemektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The first aim of occupational safety applications is to provide security of workers and prevent accidents. In this respect, job accidents are focus points of occupational safety process. In order to prevent job accidents effectively, it is required to define and analyze risk factors of these accidents. In this research, it was aimed to compare job accidents occurred in Marmara Region with both national and international similar job accidents, and to analyze risks of our country. In the research selected shipyard job accidents in 2015 were examined, and evaluations based on regional and office based were performed. Afterwards, job accidents were evaluated according to risk factors and reported. According to results of the study, accidents at regions did not show statistically significant difference based on age, experience, education and job type (p>0,05).