Dişli kutularının blok içi ve blok dışı etmenli arıza hallerinin autospectrum üzerinden belerlenmesi
Investigation on autospectrum for analaysis of gearbox faults causing by inner and outer sources
  1. Tez No: 466644
  2. Yazar: ALİ İHSAN ENGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KARABAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Endüstride;kestirimci bakımda titreşim analizinin gün geçtikçe yer etmesi ile önkestirmeye dayalı bakım anlayışında yeni ve gelişmiş yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan bu çalışmada 4 ayrı deney seti kurularak üzerlerinde belirli arızalar verilmiştir. Deney setlerimizde aşama aşama bu arızalar irdelenerek tek başlarına ve birlikte olduklarında sistem dinamiğine etkileri incelenmiştir. Dinamik bir sistemin işleyişinde belirli bir takım arızalar oluştuğunda sistemin tüm yapısının bozulacağı aşikardır. Yapılan bu çalışmada kaplin arızası, dişli arızası ve rulman arızasının birbirlerine etkileri incelenmiş bunun matematiksel bir karşılığı olup olmadığı kontrol edilmiştir. Yapılan tüm deneyler neticesinde arızalı bölgede oluşan titreşim farklarının sistemin diğer elemanlarını etkilediği görülmektedir. Ayrıca yapılan çalışmada kaplin, dişli çark ve rulmana ayrı ayrı arızalar verilerek, bu parçalarda oluşan kuvvet değişimleri ve bu kuvvet değişimlerine bağlı olarak o bölgeden alınan spektrum ölçümleri tespit edilerek genlik artışları irdelenmiş buralardan alınan titreşim ölçümleri sayesinde elde etiğimiz veriler değerlendirilmiştir.Tüm bu ölçüm sonuçları Taguchi Metodu ile belirli bir düzene koyularak ve yapılan deneylerin önem sırası oluşturulmuştur. Ayrıca alınan tüm değerler bir paket program olan SPSS programında regresyon analizine tabi tutulmuş sonucunda her sistem için temeli aynı fakat farklı katsayılara sahip ampirik formüller elde edilmiştir. Neticede bulunan değerler yapay sinir ağlarında irdelenilerek çok yakınsak oldukları görülmüş ve ispatı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Predictive Maintenance needs to be developed and renewed with beginning of the Industry 4.0. at the industrial areas. For this purpose in this study 4 different experiment sets are built and some failures are given by consciously. In this study how these failures affect in themselves and also each other is observed. It is clear that if there are failures in a dynamic system, all the mechanism will be failed. In this study how coupling failure, gearbox failure, rolling element bearings failure affect each other is observed and then it is controlled whether there is a mathematical equivalent or not. According to all results of the experiments it is observed that the alteration of vibration in the failure areas affects the parts of the system. These measurements are putted in order in charts with Taguchi Methods so which measured part is more important is observed. Also all the measurements are processed with SPSS program and empirical formulas which are similar but have different coefficients are obtained. Finally by studying these results with Artificial Neural Network is observed that they are very close. And then the reliability of these formulas are testified with SPSS program.