Deniz haydutluğu saldırı analizleri ve alınabilecek önlemlerin değerlendirilmesi
Analysis of maritime piracy attacks and recommendations regarding the prevention of maritime piracy
  1. Tez No: 466647
  2. Yazar: SAVAŞ GÜLEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada dünya denizlerinde 2006-2015 yılları arasında gerçekleşen deniz haydutluğu saldırılarına ilişkin analizler yapılmış ve analiz sonuçları kapsamındaki değerlendirmeler ışığında, denizyolu taşımacılığı sektöründeki planlayıcılara karar desteği sağlanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda; deniz haydutluğu kavramları, deniz haydutluğuna yol açan sebepler, deniz haydutlarının eylem ve saldırı tarzları, dünya denizlerindeki riskli bölgeler, deniz haydutluğunun dünya deniz ticaretine etkileri, deniz haydutluğunu önlemek için yapılan düzenlemeler ve alınan önlemler ile deniz haydutluğu istatistikleri incelenmiştir. Denizyolu taşımacılığı, diğer taşıma türlerine istinaden daha büyük miktarda yüklerin taşınmasına olanak sağlaması ve maliyetlerin çok daha düşük seviyede olması sebebiyle uluslararası ticarette en çok tercih edilen taşımacılık şeklidir. Günümüzde her geçen yıl artan dünya ticaretine paralel olarak deniz ticaret hacmi de artış göstermektedir. Denizyolu taşımacılığının işleyişi, dünya denizlerinin küresel güvenliği ile mümkündür. Denizcilik sektöründeki taleplerin istikrarlı bir düzeyde karşılanması maksadıyla deniz ticaretini sekteye uğratacak tehditlerin önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması gerekmektedir. Günümüzde denizcilik sektörüne yönelik başlıca tehditler arasında, uluslararası kuruluşların ve devletlerin tüm çabalarına rağmen özellikle deniz haydutluğu önemli bir tehdit unsuru olmaya devam etmektedir. Yapılan bu çalışmada, SPSS 20.00 programı kullanılarak 2006-2015 yılları arasında başta Aden Körfezi ve Somali olmak üzere dünya denizlerinde gerçekleşen deniz haydutluğu saldırılarına yönelik İkili İlişki Analizi gibi istatistiksel analizler yapılmış ve deniz haydutluğu faaliyetlerinin denizyolu ticareti ve denizcilik sektöründeki firmalar üzerindeki etkilerinin asgari seviyeye indirgenmesine yönelik alınması gereken önlemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to support the decision makers in maritime trasportation sector for chosing the best method for voyaging ships safely from maritime piracy in dangerous areas around the world. In this study, we used International Maritime Bureau (IMB) reports about Piracy and Armed Robbery Against Ships from 2006 to 2015 for analysing the actual effect of the maritime piracy on maritime transportation sector. Within this scope we also handled; maritime piracy concepts, maritime piracy reasons, pirates attack tactics, piracy dangeorus areas around the world, maritime piracy effects on international transport trade, precautions recommended to minimize the effect of the maritime piracy attacks and maritime piracy statistics. Maritime transportation is the most preferred transportation type in international transport trade, because of the advantage of transporting more quantity cargo and ensuring low cost amount. In addition to costs, parallel to the increasing world trade, the volume of maritime trade is also increasing. The function of maritime transport is possible with the global security of the world's seas. Measures should be taken to prevent threats to the maritime trade, in order to ensure that the demands in the maritime sector are met at a stable level. Nowadays, one of the foremost threats to maritime security is especially piracy in spite of all efforts of international organizations and participating states. In the study; maritime piracy attacks occurred global maritime shipping lanes and particularly Gulf of Aden and Somalia in the period of 2006-2015 are analyzed by the statistical method as Chi Square Test by using SPSS 20.00. In consideration of analysis, precautions recommended to minimize the effect of the maritime piracy attacks through the maritime transportation and trade organizations.