B ve T hücreli akut lenfoblastik lösemide doğal öldürücü hücrelerin rolü
The role of natural killer cells in B and T cell acute lymphoblastic leukemia
  1. Tez No: 466651
  2. Yazar: GÜLCE ÖZÇİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNUR DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Akut lenfoblastik lösemi (ALL) çocukluk çağının en sık gözlenen, lenfoblast olgunlaşma sürecinin bozulması sonucu anormal hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile karakterize lösemi tipidir. Tümor hücresini lize etme yeteneğinde olan doğal öldürücü (NK) hücrelerin, ALL tedavisinde kullanılabileceğini destekleyen çalışmalar mevcuttur. Çalışmamızda ALL alt tiplerinden B- ve T-ALL pozitif olgularda CD3-CD16+ ve CD56+ NK hücre alt gruplarının rolü araştırılmıştır. Bu amaçla ALL tanısını saptamak ve blast fenotiplerini belirlemek için CD7, CD10, CD19, CD34, CD45 hücre yüzey ekspresyonları değerlendirilmiştir. B- ve T-ALL olguları kemik iliği ve periferik kan örneklerinde CD3, CD16, CD56 hücre yüzey molekül ekspresyonları saptanmıştır. Periferik kan ve kemik iliğinden elde edilen mononükleer hücreler IL-2, IL-15, IL-2+ IL-15 sitokinleri ile 24 saat ve PMA+IO uyaranıyla 5 saat kültüre edilmiştir. Kültür sonrası NK hücre alt gruplarının hücre içi interferon-gamma (IFN-γ), interlökin (IL)-4 ve IL-10 seviyeleri akan hücre ölçer cihazı ile araştırılmış, sonuçlar istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuçta periferik kan CD3-CD16+ ve CD56+ NK hücre alt grupları sayısının kemik iliğine kıyasla daha fazla olduğu saptanmıştır. Uyarımlar sonucu CD3-CD16+ ve CD56+ NK hücre IL-4 içeriğinde farklılık saptanmamış, IFN-γ içeriğinde artış, IL-10 içeriğinde azalma tespit edilmiştir. Onbeş günlük tedavi sonrası yapılan MRD değerlendirmelerine göre, tanı sırasında saptanmış olan sitotoksik etkili CD3-CD16+ NK hücrelerinin etkin NK hücre alt grubu olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Acute Lymphoblastic Leukemia (ALL); lymphocyte progenitor cells's maturation process break down at bone marrow so that impared cells's proliferation become uncontrollable. There are studies supporting the use of natural killer (NK) cells capable of lysing tumor cells in the treatment of ALL. In our study, the role of CD3-CD16+ and CD56+ NK cell subgroups in B- and T-ALL positive cases of ALL subtypes were investigated. For this purpose, CD7, CD10, CD19, CD34, CD45 cell surface expressions were evaluated to detect ALL and determine blast phenotypes. CD3, CD16 and CD56 cell surface molecule expressions were detected in bone marrow and peripheral blood samples of B- and T-ALL cases. Mononuclear cells obtained from peripheral blood and bone marrow were cultured with IL-2, IL-15, IL-2+IL-15 cytokines for 24 hours and PMA+IO stimulation for 5 hours. After culturing NK cell subgroups, intracellular interferon-gamma (IFN-γ), interleukin (IL)-4 and IL-10 levels were determined by flow cytometry and the results were evaluated statistically. As a result, peripheral blood CD3-CD16+ and CD56+ NK cell numbers were found to be higher than bone marrow. After the stimulation, there was no difference in IL-4 content, however there was an increased IL-10 content in CD3-CD16+ and CD56+ NK cell subsets. On day 15 MRD results showed that cytotoxic CD3-CD16+ NK cells might be the efective subpopulation of NK cells.