Sazlıdere Baraj Gölünde yaşayan balık türlerinde aeromonas salmonicida varlığının araştırılması
Examination of aeromonas salmonicida from water and fish species from Lake Sazlidere
  1. Tez No: 466655
  2. Yazar: AYŞE SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU FUNDA BAĞCIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, Sazlıdere baraj gölünden Nisan 2014 ve Mart 2015 tarihleri arasında, her ay tek bir gün olmak üzere örnekler toplandı. İnceleme örnekleri, balık yüzeyinden sıvap örnekleri (n=48), iç organlar (n=46) ve göl suyu (n=60) olmak üzere üç grupta toplandı. İnceleme örnekleri Furunculosis Agar ve Coomassie Brilliant Blue ilaveli Triptik Soy Agar (C-TSA)'a ekildi ve tipik A. salmonicida türleri için 25°C' de 72 saat inkübe edildi. Atipik A.salmonicida türleri için 4 gün daha inkübasyona devam edildi. İnkübasyon süreleri sonunda şüpheli koloniler saflaştırıldı ve A. salmonicida yönünden biyokimyasal testler yapılarak incelendi. Deri yüzeylerinden alınan 48 sıvap örneğinden yapılan ekimler sonucunda 65 şüpheli koloni saptandı. Yapılan biyokimyasal testler sonucunda 1 adet sıvap örneğinde Aeromonas spp. saptandı ancak A. salmonicida izole edilemedi. İç organların bakteriyolojik incelemesinde, 35 balığın sadece karaciğerinden ekim yapılırken, 11 balığın hem karaciğerinden hem de dalağından ekim yapıldı. İç organlardan 22 şüpheli koloni izole edildi. Yapılan biyokimyasal testler sonucunda A. salmonicida izole edilemedi. Toplam 60 su örneği incelendi ve yapılan ekimler sonucunda 95 şüpheli koloni saptandı. Yapılan biyokimyasal testler sonucunda A. salmonicida izole edilemedi. Bakteriyolojk incelemelerle eş zamanlı olarak tüm inceleme örnekleri vapA spesifik gen bölgesi varlığı yönünden Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ile incelendi. Bakteriyolojik incelemeler sonucunda inceleme örneklerinden A. salmonicida izole edilmedi. PZR sonucunda 60 su örneğinin 3 (%5)'ünde pozitiflik saptanırken, iç organlar ve sıvap örneklerinde A. salmonicida spesifik DNA sı saptanmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, the samples were collected from Sazlıdere Lake, mountly and in same day between April 2014-March 2015. Research samples divided into three groups including, swabs materials from fish surface (n=48), viscera (n=48) and lake water (n=60). The samples inoculated to the Furunculosis Agar and C-TSA (Tryptik Soy Agar including Coomassie Brilliant Blue) and incubated at 25°C for 72 hours. For atypical A. salmonicida species, incubation time was extended for more four days. After the incubation, presumptive colonies isolated and were examined with biochemical tests to detect A. salmonicida. 65 presumptive colonies isolated from 48 fish surfaces. As a result of biochemical tests, one of swab sample was detected as Aeromonas spp., but A. salmonicida didn't detected. For bacteriogical examination of viscera, both the liver and spleen of 11 fish were sampled, but only 35 fish were sampled from the liver. 22 presumptive colonies isolated from the viscera. As a result of biochemical tests, A. salmonicida didn't detected. 95 presumptive colonies isolated from 60 water samples and as a result of biochemical tests, A. salmonicida didn't detected. Simultaneously with bacteriological examination, all of the samples were examined for the presence of vapA gene with Polimerase Chain Reaction (PCR). As a result of bacteriological examination, A. salmonicida didn't isolated from the samples. As a result of PCR, 3 samples of 60 water samples (5%) were found positive, but from the viscera and swab samples A. salmonicida's spesific DNA didn't detected.