Madde bağımlılarında içselleştirilmiş damgalama
Self-stigma in substance addiction
- Tez No: 466679
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BUZLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Nursing, Psychiatry, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırma; madde kullanım öyküsü olan bireylerde içselleştirilmiş damgalama düzeyini belirlemeye yönelik bir ölçüm aracını literatüre kazandırarak, madde kullanım öyküsü olan bireylerde içselleştirilmiş damgalamayı değerlendirmek amacı ile metodolojik ve tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırmanın verileri; İstanbul Anadolu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde 04.04.2015-01.05.2016 tarihleri arasında etik ve kurum izni alındıktan sonra devamlı grup çalışmasına gelen, araştırmayı katılmayı kabul eden 260 kişi ile toplandı. Araştırmanın verileri, 20 sorudan oluşan bilgi formu, Madde Kullanımında İçselleştirilmiş Damgalama Ölçeği (MKİDÖ) ve Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalama Ölçeği (RHİDÖ) ile toplandı. Veriler, MKİDÖ doğrulayıcı faktör analizi, geçerlilik ve güvenirlik analizleri sonrasında, tanımlayıcı, ANOVA, t-testi, Pearson korelasyon testleri ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The study was carried out descriptively and methodologically to gain a measurement tool to literature determining the level of internalized stigma in individuals with a history of substance abuse. After obtaining ethic and Ministery of Justice permission, the data was collected with 260 people who accepted the participate of the study, continually participate of the group therapy in İstanbul Anatolia Probation, between April 15th and May 1st 2016. The data was collected with information form (20 item), Self-stigma in Substance Abuse Scale, and Internalized Stigma of Mental Illness Scale. After confirmatory factor analysis of Self-Stigma in Substance Abuse, the data was evaluated by ANOVA, t-test, Pearson correlation and descriptive analysis. According to Confirmator factor analysis; the degree of freedom of the chi-square value ratio was found 1.34.