Femur kondiler hipoplazisi olan hastalarda total diz artroplastisi sonrası femoral komponent rotasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of femoral component rotations after total knee arthroplasty in patients with femur condyle hypoplasia
- Tez No: 466689
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR CEVDET KESEMENLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızda femur kondiler hipoplazisi olan hastalarda posterior kondiler çizginin anormal pozisyonu nedeniyle posterior referans sistemi kullanılarak yapılan Total Diz Artroplastisi (TDA) operasyonu sonucunda femoral komponent malrotasyonu oluşabileceği hipotez edilmiştir. Femur kondiler hipoplazisi olan ve TDA uygulanmış hastaların femoral komponent rotasyonlarının ölçülmesi ve fonksiyonel sonuçlarının gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde TDA uygulanan 122 hastanın 138 dizi değerlendirilmiş, bunlardan femur kondiller hipoplazisi olan bir grup ve olmayan bir grup oluşturularak çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm olguların postoperatif diz bilgisayarlı tomografileri çekilerek femoral komponent rotasyonları tespit edilmiştir. Rotasyonel değişimler ile fonksiyonel sonuçlar HSS ve WOMAC skorlarıyla değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda 2012-2014 tarihleri arasında TDA uygulanan 122 hastanın 138 dizi değerlendirildi Grup A 19 hastanın 20 dizi ve Grup B 18 hastanın 20 dizi toplam 37 hasta çalışmaya dahil edildi. Grup A'daki hastaların %78,9'u (n:15) kadın, %21,1 'i (n:4) erkekti. Hastaların %60'ında (n:12) sağ dizde %40 'ında (n:8) sol dizde protez bulunmaktaydı. Diz protezi süreleri 1 ile 4 yıl arasında değişmekteydi. Hastaların yaşları 56 ile 79 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 68,3 (±12,4) ' dü. Hastaların fleksiyon derecesi ortalaması 87,75 dereceydi. Hastaların HSS skoru ortalaması 90,75 , WOMAC skoru ortalaması 157 ' idi. Grup B'deki hastaların %83,3'ü (n:15) kadın, %16,7 'si (n:3) erkekti. Hastaların %45'inde (n:9) sağ dizde %55 'inde (n:11) sol dizde protez bulunmaktaydı. Diz protezi süreleri 1 ile 4 yıl arasında değişmekteydi. Hastaların yaşları 58 ile 69 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 64,4 (±4,8) ' tü. Hastaların fleksiyon derecesi ortalaması 88,6 dereceydi. Hastaların HSS skoru ortalaması 93,85 , WOMAC skoru ortalaması 159 ' du. Sonuç: Posteriyor kondiler aks kullanılarak uygulanan TDA'da femoral komponent rotasyonu kondillerdeki deformitelerden etkilenmektedir. Lateral kondiler hipoplazisi olan hastalarda standart yöntemin kullanılması kaçınılmaz şekilde internal rotasyonda bir femoral komponent yerleşimi sonucunu doğurmaktadır. Bize göre tüm bu değişkenlerden etkilenmeyen yeni bir referansa TDA uygulaması sırasında ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In the patients who has femoral condylar hypoplasia, abnormal position of posterior condylar line could cause malrotation of femoral component while appling posterior reference using Total Knee Arthroplasty (TKA). In our study we, aimed to measure the rotations of femoral components in the patiens who has femoral condylar hypoplasia and show the functional results. Metods: In our clinic, TKA applied 122 patient's 138 knees analised.We put together two groups; one of them was femoral condylar hypoplasia group and an other one was normal group. All cases under go to computerised tomography in the postoperative stage and we mesured the femoral component rotational degrees and functional scores with HSS and WOMAC scores. Results: In group A %78,9(n:15) of patients were female, %21,1 (n:4) of patients was male and %60(n.12) of participants operated from right knee, %40(n:8) of them from left knee. The mean age of participants 68,3(±12.4).The mean flexion degree is 87,75(±3).We found that femoral components in the internal rotation position in all participant. In Grup B %83.3 (n:15) of participants was female, %16.7 (n:3) of patients were male and %45(n.19) of patients operated from right knee, %55(n:11) of them from left knee. The mean age of patients were 64,4 (±4,8).The mean flexion degree was 87,75(±3). Conclusions: Posterior reference system using TKA designs affected from all kind of deformities of femoral condyles.In the lateral condyle hypoplasia, using of this system cause internal rotation position in femoral component in all cases. According to us there is a need of a new landmark which is independent from varius deformities of femoral condyles.