Endometrial prekanseröz lezyonların dünya sağlık örgütü (DSÖ) 1994 ve 2014 sınıflamalarına göre karşılaştırılması ve pax2 ve BCL-2 ekspresyonu
Comparison of endometrial precancerous lesions according to world health organization (WHO) 1994 and 2014 classifications and pax2 and BCL-2 expression
- Tez No: 466690
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
DSÖ, endometrial kanser öncülü lezyonlar için 1994 yılında yayımladığı sınıflamayı 2014 yılında bu lezyonların moleküler altyapısını da gözeterek oluşturduğu yeni bir sınıflama ile güncellemiştir. Bu sınıflamada EIN lezyonlarının genetik değişiklikleri arasında PAX2 inaktivasyonu tanımlanmıştır. PAX2, böbrek embriyogenezinde rol oynayan, anti-apoptotik etkileri olan bir proto-onkogendir. PAX2 ile diğer bir anti-apoptotik gen olan BCL-2 arasındaki ilişki az sayıda çalışma ile gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı; bölümümüzde DSÖ 1994 sınıflamasına göre endometrial hiperplazi tanısı alan olgulardaki EIN varlığını, EIN lezyonu olan olgularda Pax2 ve Bcl-2 proteinlerinin ekspresyonunu ve bu olgularda Pax2 ve Bcl-2 protein ekspresyon düzeylerinin birbirleriyle ilişkisini araştırmaktır. Çalışmamızda, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2006 ile 2011 yılları arasında endometrial hiperplazi ve DDEK tanısı alan 154 olgu incelendi. Endometrial hiperplazi tanısı olan 126 olgunun 37'sinde EIN lezyonu tespit edildi. Bcl-2 ve Pax2 ekspresyonu İHK boyama yöntemi ile araştırıldı. Benign hiperplazi, EIN ve DDEK olgularında ortalama Bcl-2 puanları -sırasıyla- 4,06±1,04; 4,03±1,96 ve 2,25±1,57 idi.
Özet (Çeviri)
WHO has updated the classification published in 1994 for endometrial precursor lesions with a new classification based on the molecular basis of these lesions in 2014. In this classification, PAX2 is defined among genetic abnormalities of EIN lesions. PAX2 is a proto-oncogene with anti-apoptotic effects that play a role in the kidney embryogenesis. The relationship between PAX2 and another anti-apoptotic gene, BCL-2, has been shown in a limited number of studies. The aim of the present study is to investigate the presence of EIN in patients with endometrial hyperplasia according to WHO 1994 classification, the expression of Pax2 and Bcl-2 proteins in cases with EIN lesion, and the relationship between Pax2 and Bcl-2 protein expression levels in these cases. In study process, 154 cases of endometrial hyperplasia and low grade endometrioid carcinoma diagnosed between 2006 and 2011 in Kocaeli University Faculty of Medicine, Pathology Department were examined. EIN lesions were detected in 37 of 126 cases with endometrial hyperplasia. Expressions of Bcl-2 and Pax2 were investigated by immunohistochemical staining method. The mean Bcl-2 scores in patients with benign hyperplasia, EIN and low grade endometrioid carcinoma were 4.06±1.04, 4.03±1.96 and 2.25±1.57.