XCl3-X-y HxFy CCOOH bileşiklerinde -CCl3-x-y HxFy grup dinamiği, hidrojen bağı ve faz geçişleri
  1. Tez No: 46671
  2. Yazar: REHA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEHRA AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
IV ÖZ XCl3-x-yHxFyCCOOH BİLEŞİKLERİNDE -CCl3_x_yHxFy GRUP DİNAMİ?İ, HİDROJEN BA?I ve FAZ GEÇİŞLERİ Bu çalışmada halojenoasetik asitlerin., ligantlar veya protonlanabilen katyonlarla birleş mesinden oluşan çeşitli bileşiklerde (X-Cİ3_x_yHxFyCC00H), Hidrojen Köprü bağının ve halojenoasetik asitlerdeki -CCİ3_x_yHxFy gurubunun, bileşikteki moleküllere bağlı olarak etkilendiği belirlenmiştir. Yaptığımız çalışmalar sonunda, NQR (Nükleer Kuadrupol Rezonans) spektrometresinden elde edilen 35C1 spektrumları ile X-Işını difraktometresinden elde edilen kristal yapının be lirlenmesi ile ilgili sonuçlar karşılaştınldığında, NQR yöntemi ile de bu yapının ayrıntılı bir şekilde yorumlanabileceği saptanmıştır. Ölçümler sırasında, bazı bileşiklerde gözlenen katı- katı yapısal faz geçişleride ayrıca tartışılmıştır. ABSTRACT -GCl3_x_yHxFy GROUP DYNAMICS, HYDROGEN BOND and PHASE TRANSITION of COMPOUNDS XCl3_x_yHxFyCCOOH In this work, it has been shown that the Hyrogen Bridge bond and the -CCİ3_x_yHxFy group in halogenoacetic acid are effected in the compounds (X'Cİ3_x_yHxFyCCOOH) which result after the reaction of halogenoacetic acid with the ligand or protonated cations. This effect depends on the molecules in the compounds. The comparison of the 3SC1 spectra obtained via NQR (Nuclear Quadrupole Resonance) spectrometer and the results related with the crystal structure obtained via X-Ray diffracto- meter deduced that this structure can also be investigated by means of NQR method. Further more, it has been discussed the solid to solid structural phase transitions which were observed during NQR measurements.
Özet (Çeviri)