Bilgisayar ağ iletişiminde TCP/IP teknolojisi
TCP/IP technology by computer network communication
  1. Tez No: 46670
  2. Yazar: AHMET KADİR BİÇİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİTHAT UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
vm oz Bilgisayar Ağ İletişiminde TCP/IP Teknolojisi İçinde bir çok farklı sistemlerin olduğu bir ağ' dan söz ediyorsak ilk olarak iletişim için hangi protkolü kullanacağımıza dikkat etmeliyiz.Bu nokta da TCP/IP oldukça kullanışlıdır, çünkü bütün sistemlerin bu protokolü desteklediğini söyleyebiliriz.Bundan başka protokoller de var tabii ki. örneğin SNA EBM sistemleri içinde oldukça güçlü hatta bazı EBM dışı makinalarda SNA' i desteklemektedirler fakat günümüzde UNIX oldukça güçlendiği için TCP/IP oldukça önemlidir. Bu kitapta TCP/IP nedir ve nasıl kullanılır' ı bulacaksınız. İlk olarak bir ağ nedir daha sonra bu ağın seviyelerini ve bîr protokolün ne olduğunu göreceksiniz.Daha sonra TCP/IP' nin konfigurasyonunu ye de TCP/IP programlama örneklerini göreceksiniz. Bunların çoğu UNIX sistemleri için verilmiş açıklamalardır fakat bu aşamadan sonra bir WINDOWS NT ortamında TCP/TP'yi göreceksiniz. Dah sonra da AS/400 ortamında TCP/TP'yi göreceksiniz.Aynca AS/400 ortamında TCP/IP programlama örneklerini bulacaksınız. ABSTRACT TCP/IP Technology by Computer Network Communication When we are thinking about a network which has a lot of different systems, first we must care what kind of network protocol could we use for communication. At this time TCP/IP is very useful bacause we can say all of the systems now supports this protocol.There are some other protocols like SNA for IBM systems. Some Non-IBM systems also supports this protocol but nowadays UNIX is very powerful for that reason TCP/IP is very important. In this book you could find what is TCP/IP and how could we use itFirst you will see genarally what is a network. After network you will see the layers of the network and what does protocol mean. Afterwords there is configuration of TCP/IP and then there is TCP/IP communication programs.Most of them are in UNIX systems but after this you will find a WINDOWS NT environment with TCP/IP and after comes AS/400 environment with TCP/IP, and in AS/400 TCP/IP programming examples.
Özet (Çeviri)