Kocaeli ili; İzmit merkez ilçeleri erkek nüfusunda erkek cinsel sağlığı anketi geçerlilik ve güvenilirlik araştırılması
- Tez No: 466722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: Erkek cinsel işlev bozukluğu sadece bir hastalık olmayıp bazı hastalıklardan morbidite ve mortalite açısından daha tehlikelidir. Bu, hekimler tarafından bilinmesine rağmen cinsel hayatın hassas bir konu olması nedeniyle göz ardı edilmektedir. Cinselliğin tabu olduğu ülkemizde hekimler olarak biraz da işimizi kolaylaştırmak için ölçeklere başvurabiliriz. Birden çok ölçek vermekten ziyade tek ölçek ile cinsel fizyolojinin tamamını incelemek tercihen daha pratik olmaktadır. Sonuç olarak cinsel hayatı bütün yönleri ile inceleyen MSHQ'yu Türkiye'de kullanmak amacıyla Türkçe'ye çevirdik ve geçerlilik ve güvenirlik çalışmasını yaptık. Gereç ve Yöntem: Kocaeli merkez ilçelerinde 18 yaşını geçmiş 120 erkek örneklem olarak alındı. Katılımcılara sosyo-demografik veri formu, IIEF (Türkçe) ve MSHQ (Türkçe) ölçekleri zarf içinde verildi ve katılımcılar doldurduktan sonra kapalı zarf içinde geri alındı. Bulgular: Yapılan faktör analizi sırasında Türkçe versiyonu orjinal versiyonunda olduğu gibi 3 alt ölçeğe ayrıldı, fakat bu 3 alt ölçeğe göre sorulan sorular orjinalinden farklı alt ölçeklerde yer aldı. Sonuçta ortaya çıkan 3 alt ölçeklere iç tutarlılık kontrolü yapıldı. Crohnbach Alfa değerleri: Ereksiyon alt ölçeği 0,81; ejakülasyon alt ölçeği 0,52; tatmin 0,90'dır. Ejakülasyon alt ölçeğinde yer alan 5. soru bu alt ölçekten çıkartıldığı takdirde iç tutarlılığın 0,78 düzeylerine yükseldiği görüldü. IIEF alt grupları ile MSHQ alt gruplarına yapılan Pearson korelasyonu sonucunda bütün alt gruplar birbirleriyle yüksek düzeyde ilişkili çıktı. Yapılan ROC analizinin sonucunda farklı alt ölçekler için duyarlılık %44 ile %86 arasında, özgüllük ise %38 ile %90 arasında bulunmuştur. Sonuç: Mevcut Türkçe ölçekler arasında MSHQ cinsel işlevin tüm yönlerini kapsaması nedeniyle kullanılabilecek en ideal ölçektir. Elde edilen bulgular; MSHQ'nun Türkçe formunun geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Male sexual dysfuction is not just a disease, but also is more dangerous than some other disease for morbidity and mortality. This fact is ignored becouse sexual life is a delicate matter although it's well known by physicians. We, physicians may appeal to questionnaires to simplfy this job in this country where sexuality is a taboo. To examine physiology completely with a single questionnaire is preferably more practical than using many questionnaires. Consequently, MSHQ which studies sexual life entirely has been translated into Turkish and we aimed to determine its validity with the purpose of using it in Turkey. Method: 120 male subjects from Kocaeli central distirict whose over 18 years old, participated in in this study. Sociodeografic asssesment form, IIEF (Turkish version) and MSHQ (Turkish version) have been given to participants in envelope. These participants filled up the forms and placed them in envelopes. Finally, this closed envelopes have been taken from them. Results: The questionnaire has been divided in 3 domains just as the original version as a part of factor analyzing process, but those questions of 3 domains have been appeared in different domains in comparison with original version. Cronbach Alfa values are: for erection domain 0,81; for ejaculation domain 0,52; for satisfaction domain 0,90. Ultimately, internal consistancy has been applied to mentioned 3 domains. We saw that internal consistancy increased to 0,78, if fifth question of ejaculation domain has been removed. Also, all domains are highly correlated according to Pearson correlation whisch has been applied to IIEF domain and MSHQ domain. Between 44%-86% sensitifity, 38%-90% specifity have been calculated, respectively as a result of ROC analysis. Conclusion: MSHQ is the optimal questionnaire among the existing Turkish questionnaires by the reason of approaching sexual function in all its parts. Findings proved Turkish version of MSHQ is a valid and reliable tool of measurement.