Adenoviral keratokonjonktivitin konjonktival goblet hücre sayı ve morfolojisine uzun dönemde etkisi
Long term effects of adenoviral keratoconjunctivitis on goblet cell number and morphology
- Tez No: 466730
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL LEVENT KARABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Adenoviruslar insanda solunum sisteminde gözde, üriner sistemde ve gastrointestinal sistemde enfeksiyonlara neden olabilmektedirler. Bunlar arasında en sık rastlanan keratokonjonktivitlerdir.Keratokonjonktivite sıklıkla genotip 3, 4, 8, 19 ve 37 neden olur.Adenovirus keratokonjonktivitleri çok bulaşıcıdır ve epidemilere neden olabilir. Bu yüzden tanının hızlı ve doğru yapılması önemlidir. Tanıda sıklıkla hızlı, duyarlı ve özgül bir yöntem olan PCR kullanılmaktadır. Genotipin belirlenmesi, spesifik tiplerle klinik tablo arasındaki ilişkiyi belirlemek ve virusun coğrafi dağılımını takip edebilmek açısından önemlidir. Bu çalışmada Kocaeli Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran adenoviral keratokonjonktivit geçirmiş hastalarda adenoviral keratokonjonktivitin uzun vadede konjonktival goblet hücre sayı ile morfolojisine etkisi ve adenoviral keratokonjonktivit geçirmiş hastalarda görülen kuru gözün etyolojisinin araştırılması amaçlanmıştır. Muayene öncesi hastaların oküler anamnezleri alındı. Tüm hstalara schrmer 1 testi (topikal anestezili), gözyaşı kırılma zamanı (GKZ), konjonktival impresyon sitolojisini içeren oftalmolojik muayene yapıldı. istatistiksel değerlendirme, IBM SPSS 20.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programı ile yapıldı. Vaka grubunun ortalama impresyon sitolojisi skoru 2.0(1.0-2.0), kontrol grubunun ortalama impresyon sitolojisi skoru 1.0(0.0-1.75) olarak saptanmıştır. Hasta ve kontrol grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Adenoviruses may cause infections in respiratory system, eyes, urinary system and gastrointestinal system of humans. Keratoconjunctivitis is the most common one among these. Keratoconjunctivitis is generally caused by genotypes 3, 4, 8, 19 and 37. Adenovirus keratoconjunctivitis is very infectious and may lead to epidemics. Therefore; it is important to make a rapid and accurate diagnosis. PCR, that is a rapid,sensitive and specific method, is frequently used in diagnosis. Determination of genotype is important for determining the relationship between specific types and clinical manifestation and for following geographical distribution of the virus. The aim of this study was to investigate the long-term effect of adenoviral keratoconjunctivitis on the number and morphology of goblet cells and the etiology of dry eyes among the patients who experienced adenoviral keratoconjunctivitis and admitted to Kocaeli University Hospital. Ocular anamnesis were taken from the patients before examination. All patients underwent schirmer 1 test (with topical anaesthesia), tear breakup time (TBUT) and ophtalmological examination including conjunctival impression cytology. Statistical analysis was performed by using IBM SPSS 20.0 (SPSS Inc.,Chicago, IL, USA) package program. Mean impression cytology score of the study group was found to be 2.0 (1.0-2.0), and it was found to be 1.0 (0.0-1.75) in the control group.