Granulomatöz lobüler mastitis: Risk faktörlerinin lojistik regresyon analizi
Granulomatous lobular mastitis: Logistic regression analysis of risk factors
- Tez No: 466731
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇUBUKCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı gittikçe daha çok tanınan granulomatöz lobuler mastit (GLM) hastalığına etki eden risk faktörlerini ortaya çıkararak organ kaybına gitmeden öngörülebilir sonuçlar elde etmektir. Bu amaçla 9 yıl boyunca 'mastit' ön tanısıyla başvuran 233 hastadan GLM histopatolojik tanısı konmuş 121 hastayı retrospektif takip ettik. Bu hastaların klinik ve demografik bilgilerini (yaş, vücut kitle oranı, ilaç kullanımı, son gebelik tarihi, laktasyon süresi ve lezyonun yerleşim yeri) araştırdık. İstatistiksel yöntemlerle GLM'ye etki eden 3 risk faktörü (ilaç kullanımı, laktasyon süresi ve lezyonun yerleşim yeri) belirledik. Lojistik regresyon analizinin yardımıyla GLM'nin asal özelliklerini saptamaya çalıştık. Fakat bu 3 risk faktöründen GLM'yi öngörmemizi sağlayan anlamlı bir parametre bulamadık. GLM çok heterojen davranan bir lezyon. Memenin inflamatuvar kanserine benzeyen özellikler gösterdiği gibi hastalar basit lohusa mastiti gibi klinik özelliklerle de başvurabiliyor.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to predict factors for patients with granulomatous lobular mastitis (GLM) that is becoming more commonly recognized and to obtain risk factors before damage of breast tissue. With that purpose we followed retrospectively 121 patients confirmed histopathologically as GLM from the 233 patients with initial diagnosis 'mastitis' over 9 years. We searched the clinical and demographic datas of them (age, body mass index, use of drugs, the last delivery time, lactation and location). We identified 3 risk factors (use of drugs, lactation and location) statistically. We tried to determine prime features of GLM patients with methods of logistic regression analysis. But, we couldn't find out any predicting factors. GLM is a lesion behaving heterogenously. The patients with GLM are masquerading as inflammatory breast carcinoma and simple lactational mastitis.