Seboreik dermatitli hastalara yönelik kozmetik nanoemülsiyonların geliştirilmesi, karakterizasyonu ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Development, characterization and efficacy assessment of cosmetic nanoemulsions for the patients with seborrheic dermatitis
- Tez No: 466742
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLGÜN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Seboreik dermatit (SD), kafa derisi, yüz ve gövdenin üst kısmı gibi seboreik bölgeleri etkileyen yaygın, kronik ve tekrarlayıcı bir deri hastalığıdır. SD patojenezinin tam olarak aydınlatılamamasıyla birlikte Malassezia maya mantarının derideki kolonizasyonunun en önemli faktörlerden biri olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada SD rahatsızlığında antiseptik etki gösterecek, temel amacı cilt görünümünü düzgünleştirmek olan, kepeklenme karşıtı, rahatlatıcı, hassasiyet giderici etkinliğe sahip, topikal yolla kullanılacak, ilaç etken maddesi yerine üzüm çekirdeği yağı, susam yağı, adaçayı yağı, tarçın yağı, kekik yağı, yulaf ekstresi, Aloe vera ekstresi, meyan kökü ekstresi, çay ağacı yağı ekstresi ve bal içeren kozmetik bir nanoemülsiyon geliştirilmiştir. Ultasonikasyon yöntemi ile değişik konsantrasyonlarda nanoemülsiyonlar hazırlanmıştır. Formülasyonlara ilk önce santrifüj ve termal test uygulanmıştır ve stabil kalan formülasyonların pH değeri, viskozitesi, damlacık boyutu ve polidispersite indeksi ölçülmüştür ve organoleptik değerlendirilmesi yapılmıştır. Santrifüj ve termal testi geçen her formülasyon 3 ay boyunca oda koşulu, etüv ve buzdolabında saklanmıştır. Belirli zaman aralıklarında pH değeri, iletkenliği, viskozitesi, damlacık boyutu, polidispersite indeksi ve zeta potansiyeli ölçülmüştür ve organoleptik değerlendirilmesi yapılmıştır. Her formülasyona ısıtma soğutma testi uygulanmıştır. Yukarıda bahsedilen tüm testler sonucunda stabilite ve diğer değerlendirme kriterlerine göre en uygun sonucu veren F6P2 kodlu formülasyonun mikrobiyolojik çalışması ve etkinlik değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri değerlendirildiğinde F6P2 kodlu formülasyonun SD'li hastaların tedavisine yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Seborrheic dermatitis (SD) is a common, chronic, relapsing skin disease affecting the seborrheic areas including the scalp, face and upper part of the trunk. Although the pathophysiology of SD is not completely understood, colonization of Malassezia yeast in skin is accepted to be one of the most important factor of this condition. In this study, cosmetic nanoemulsion for topical use containing grape seed oil, sesame oil, sage oil, cinnamon oil, oregano oil, oat kernel extract, Aloe vera extract, licorice root extract, tea tree oil extract and honey instead of active drug substance has been developed. Main objective is to improve skin conditions and to show antiseptic, antidandruff, soothing and relieving effects in SD. Nanoemulsions with different concentrations were prepared with sonicaton method. At the beginning centrifuge and thermal test were applied and pH value, viscosity, droplet size and polydispersity index of formulations remaining stable were measured and organoleptic assessment was conducted. Each formulation that passed centrifuge and thermal test was kept in room condition, climate cabinet and refrigerator for three months. Measurement of pH value, conductivity, viscosity, droplet size, polydispersity index and zeta potential and organoleptic assessment were conducted at certain period of time. Heating and cooling test was applied to each formulation. Microbiological assay and efficacy assessment were performed on formulation F6P2 which was found to be most stable and compatible with all evaluation criterias. Based on the datas obtained from all the tests performed, it was concluded that F6P2 formulation could be used to the help in treatment of SD.