Farklı zirkonya alt yapı tasarım şekillerinin kuron protezlerinin kırılma dayanımı üzerine etkisinin incelenmesi
The influence of different zirconia coping designs on the fracture load of all ceramic restorations
- Tez No: 466743
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CUDİ BALKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu doktora tez çalışmasının amacı; zirkonya destekli tam seramik restorasyonlarda farklı alt yapı tasarım şekillerinin kuron protezlerinin kırılma dayanımı üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Alt birinci büyük azı dişi üzerinde diş preperasyonu yapıldı. Silikon indeks yardımıyla dentinin elastik modulusune benzer bir kompozit materyalinden (Z100,3M ESPE) tabakalama yöntemiyle diş modelleri hazırlandı. Çalışmamızda örnekler; 1.grupta okluzal tablası düz basamaklı 0.55mm kalınlıkta zirkonya altyapı; 2.grupta okluzal tablası anatomik formda basamaklı zirkonya altyapı; 3.grupta okluzal tablası anatomik formda, lingualde 1mm yüksekliğinde bant olan zirkonya altyapı; 4.grupta okluzal tablası anatomik formda ,vestibül ve lingualde 1mm yüksekliğinde bant olan zirkonya altyapı; 5.grupta okluzal tablası anatomik formda, lingualde 2mm yüksekliğinde bant olan zirkonya altyapı; 6.grupta bitmiş bir kuronun eşit oranlarda küçültüldüğü tam anatomik zirkonya alt yapı tasarımı olmak üzere her grupta örnek sayısı 10 olacak şekilde CAD/CAM (Kavo Everest) sistemiyle hazırlandı. Örneklerin standardizasyonu için silikon indeks yardımıyla üst yapı porseleni (Gc initial) uygulandı. Hazırlanan örneklerin simantasyonu, adeziv reçine siman (RelyX Unicem, 3M ESPE) ile 50 N kuvvet uygulayan düzenek yardımıyla gerçekleştirildi. Simantasyon işlemini takiben deney örnekleri, 37 ºC sıcaklıktaki suda 24 saat bekletildikten sonra 5-55 ºC arasında 5500 devir termal siklusa tabi tutuldu. Kırılma dirençlerinin incelenebilmesi amacıyla tüm örnekler otopolimerizan akrilik reçine kalıplara gömülerek sabitlendikten sonra Universal test cihazında 0.5mm/dk hızla dikey yönde kırma testi uygulandı. Kırılma sonrası yüzeylerin değerlendirilmesinde SEM (Tarayıcı Elektron Mikroskobu) analizi kullanıldı. Elde edilen veriler Oneway Anova ve Tukey Hds testleri ile istatiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Eralp, S. (2017). The Influence of Different Zirconia Coping Designs on The Fracture Load of All Ceramic restorations. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Prosthodontics. PhD Project. İstanbul. The aim of the study was to investigate the influence of zirconia coping designs on the fracture load of all ceramic restorations. Tooth preperation was made on the right mandibular first molar. Identical replicas of the prepared tooth were produced using a silicon impression mold with a dentin like-composite materials (Z100,3M ESPE). Six zirconia frame designs were evaluated: G1; flat occlusal surfaced 0.55mm conventional zirconia coping, G2; anatomically-shaped occlusal surfaced zirconia coping, G3; anatomically-shaped occlusal surfaced zirconia coping with 1mm lingual collar, G4; anatomically-shaped occlusal surfaced zirconia coping with 1mm vestibul and lingual collar, G5; anatomically-shaped occlusal surfaced zirconia coping with 2mm lingual collar, G6; full anatomic zirconia coping with equal porcelain thickness everywhere. Each group has 10 crowns made with CAD/CAM (Kavo Everest) system. Porcelain veneering (Gc initial) was made with hand-layering technique with a silicone index. All crowns were cemented (RelyX Unicem, 3M ESPE) under a 50N load. All specimens were stored in water at 37 ºC for 24 hours, then thermocycled at 5-55 ºC for 5500 cycles. Crowns were vertically embedded in acrylic resin, and each crown underwent to load-to-failure test at 0.5mm/min using a universal testing machine. Fractured specimens were examined under a scanning electron microscope to assess fracture type. One-way ANOVA and Tukey Hds tests were used to analyze the data.