Iki farklı tipte fototerapi uygulanan preterm yenidoğanlarda transepidermal sıvı kayıplarının karşılaştırılması
Comparison of transepidermal water loss in preterm newborns who underwent TWO different types of phototherapy
  1. Tez No: 466741
  2. Yazar: MERYEM AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma iki farklı tipte fototerapi uygulanan preterm yenidoğanlarda transepidermal sıvı kayıplarının karşılaştırılması amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini; Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yenidoğan Ünitesi'ne Aralık 2015- Mayıs 2016 tarihleri arasında kuvözde takip edilmek üzere yatışı yapılan, 30-36 haftalık preterm yenidoğanlar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise güç analizi sonucu oluşturulan ve vaka seçim kriterlerine uyan toplam 60 bebek oluşturdu. Her bir gruba (LED ve Florasan) 30' ar bebek randomize olarak atandı. Veriler“Bilgi Formu”,“Kayıt Formu”ve transepidermal sıvı kaybını ölçen evaporimetre cihazı ile toplandı. Fototerapi öncesi, sırasında ve sonrasında evaporimetre ile bebeklerin ön (karın) ve arka bölgelerinden (sırt) transepidermal sıvı kaybı (TESK) ölçümü alınarak, bu ölçümler TESK açısından her iki grupta karşılaştırıldı. Verilerin karşılaştırılmasında student's t test ve One-way ANOVA testi kullanıldı. İşlem öncesinde ön bölge TESK değeri florasan grubunda 11,99±3,04 g/m²/h, LED grubunda ise 11,56±3,99 g/m²/h olarak bulundu. Yine işlem öncesi arka bölge TESK değeri florasan grubunda 12,82±3,94 g/m²/h, LED grubunda ise 12,42±4,24 g/m²/h olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was performed as a randomized controlled study in order to compare transepidermal water loss in the preterm newborns who underwent two different types of phototherapy. Universe of the study was composed of preterm newborns of 30-37 weeks who were hospitalized to be followed up in the incubator in Newborn Intensive Care Unit of Duzce University Research and Practice Hospital between December 2015-May 2016. Sample of the study included a total of 60 babies as two groups (Fluorescent and LED Phototherapy) each including 30 babies. These 60 babies in the sample were randomly assigned to fluorescent and led phototherapy groups. Data were collected by“Information Form”including questions for descriptive characteristics of the baby and the mother, and by an evaporimeter device that measures TEWL. Measurements of TEWL were taken from the front (abdomen) and back regions (back) of the babies by evaporimeter before, during and following phototherapy; and these measurements were compared between both groups for TEWL. At data analysis, Student's t test and One-way ANOVA test were used to compare data. TEWL value of front region was found to be 11,99±3,04 g/m²/h in the fluorescent group and 11,56±3,99 g/m²/h in the led group before the treatment. Again, back region TEWL value was found to be 12,82±3,94 g/m²/h in the fluorescent and 12,42±4,24 g/m²/h in the led group.