Obez ve normal ağırlığa sahip çocuklara uygulanan eliminasyon ve düşük glisemik indeksli diyetin vücut kompozisyonuna etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of elimination and low glycemic index on body composition to obese and normal weight children
  1. Tez No: 466762
  2. Yazar: İLKSEN SENA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Beslenme ve Diyetetik, Allergy and Immunology, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Besin İntoleransı (Bİ) besinlere karşı verilen immünolojik olmayan olumsuz tepkilerdir ve besin alerjileriyle karıştırılır. Yapılan çalışmalar, besin antijenlerine karşı oluşan gamma immunoglobulin G'nin (IgG) obezite gelişiminde rol aldığı olasılığını yükseltmiştir. IgG antikorlarının giderilmesinde eliminasyon diyetinin terapötik etkisini göstermek amacıyla yapılan birçok çalışma vardır. Problem oluşturan besinin diyetten elimine edilmesi birçok durumda hastanın durumunda hızlı bir iyileşme sağlayacaktır. Bu çalışmada amacımız; besin alerjilerini tespit etmede altın standart kabul edilen gamma E immunoglobulin (IgE) yanında birçok sağlık çevresince de umut vaad eden, IgG aracılı besin intolerans testi olan 'PinnerTest' ile intoleransa sebep olan besinlerin eliminasyonu ve düşük glisemik indeksli diyetin vücut kompozisyonuna etkilerini saptamaktır. BKİ>25,0kg/m² olan 6-15 yaş arası 40 çocuk, 20 kişilik iki gruba ayrılarak 'PinnerTest' adlı besin intolerans testi aracılığıyla hangi besinlere intoleransları olup olmadığı belirlenmiştir. Bir gruba 2 ay eliminasyon diyeti uygulanmıştır. Diğer gruba ise hem eliminasyon diyeti hem de Ek 2'de yer alan kalorik olmayan glisemik indeksi düşük diyet uygulanmıştır. Çalışmanın başında ve sonunda olmak üzere iki kez vücut kompozisyon ölçümleri alınmıştır. Katılımcıların besin intoleransı testi sonuçlarına göre, en yüksek duyarlılığın inek sütü, buğday, maya, susam tohumu, pirinç, yumurta sarısı, arpa, patates, çilek, fındık, kayısı ve acı bibere karşı oluştuğu belirlenmiştir. Hem eliminasyon diyeti hem de glisemik indeksi düşük diyet uygulanan grubun antropometrik ölçümlerinde diğer gruba oranla daha anlamlı düzelmelerin olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; kilolu ve obez kişilere, eliminasyon diyeti ve glisemik indeksi düşük diyetlerin birlikte uygulanması ile oluşan vücut kompozisyonundaki olumlu değişiklikler nedeniyle; bu diyetin obezitenin tıbbi beslenme tedavisinde, uygulanabilecek bir tedavi seçeneği olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Nutrient intolerance is the non-immunological negative reactions given to nutrients and it is frequently confused with food allergy. Studies suggest that, gamma immunoglobulin G occurring against nutrient antigens may be instrumental to increasing obesity rate. There are studies aiming to prove therapeutic effects of elimination diet in the elimination of IgG antibodies. Elimination of the problem causing nutrients from the diet is through to provide better healing conditions for patients. The purpose of the study is to determine the effects of low glycemic indexed diet and elimination of the nutrients that cause intolerance using IgG based nutrient intolerance test 'PinnerTest' and also determination of gamma E immunoglobulin IgE accepted as gold standard in nutrient intolerance detection. 40 children aged between 6-15 and BMI>25.0kg/m² is separated into two groups 20 people at each. With 'pinner test' nutrient intolerances of each person are determined. Elimination diet is applied to one group for 2 months while the other group is exposed to both elimination diet and non-caloric low glycemic indexed diet (appendix 2). Body composition measurements are taken at the beginning and end of the study. According to nutrient intolerance test results, the highest sensitivity is observed against cow milk, wheat, ferment, sesame seed, rice, egg yolk, barley, potatoes, strawberry, nut, apricot and hot pepper. Group with both elimination and low glycemic indexed diet is observed to have better healing conditions in anthropometric measurements. As a result, due to positive alterations in body composition, implementation of elimination diet and a low glycemic indexed diet can be a treatment option for medical nutrition treatment.