Yetişkin grubundaki ileri seviye ve daha alt seviyedeki aikidocuların beslenme alışkanlıkları ve bilgilerinin incelenmesi
Assesment of eating habits and the level of nutritional knowledge of advanced level and lower level adult aikidokas
- Tez No: 466773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SAÇAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, yetişkin grubundaki aikidocuların beslenme alışkanlıkları ve bilgilerinin, aikido seviyeleri ve cinsiyet değişkeni üzerinden karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, İstanbul ilinde faaliyet gösteren 4 dojoda 77 kişilik denek grubu üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılan kişilere demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve beslenme bilgilerini belirmek üzere 25 soru sorulmuştur. Elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programıyla tanımlayıcı istatistik, ki-kare testi uygulanarak analiz edilmiştir. Sporcular aikido seviyeleri üzerinden karşılaştırıldığında, beslenme alışkanlıkları, beslenme bilgileri, antrenman öncesi, sırası ve sonrasında beslenme açısında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Aikidocular cinsiyet üzerinden karşılaştırıldığında öğün atlama durumlarında anlamlı fark bulunmuştur. Diğer başlıklarda anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak; aikidocuların sporcu beslenmesi hakkında iyi bir bilgi seviyesine sahip oldukları söylenebilir. Beslenme bilgilerinin kaynağı olarak diyetisyenler önemli bir yer tutmaktadır. Büyük bir kısmının destek ürünü kullanmadığı ve antrenman sırasınca sıvı tüketimine dikkat ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to investigate the nutritional habits and nutritional knowledge level of advanced and lower level adult aikido athlete. İn this study, which operates in the province of İstanbul at 4 aikido dojo's. 77 athletes selected for scale. To athletes have been asked totaly 25 questions, that questines consist; personal knowledge, nutrition habits and nutrition knowledge. The obtained data are descriptive statistics by SPSS 21 software, were analyzed using CHİ-SQUARED test. When athletes are comparates with over aikido levels, there was no significant difference between knowledge level, nutrition habits, before, during and after training of two groups. When athletes comparate with over gender, there was a significant difference between skip meal of male and female aikidokas. But there was no significant difference other subject. As a result, it can be said that aikidokas have knowledge about sports nutrition that can be consider rather adequate. Aikidokas take their knowledge about sports nutrition from nutritionist. İn this study, it was detected that the majority of aikidoka don't use nutritional supplements and take care of water consumption during exercises.