Futbolcularda bacak kuvveti ile denge becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the ability of balance and leg strength of the football players
  1. Tez No: 466772
  2. Yazar: ÖMÜR GÜLFIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, futbolcuların sağ ve sol bacak quadriceps,hamstring kas gruplarının kuvvet oranları ile denge becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evreni, İstanbul İlinde, Avrupa Yakasında amatör futbol kulüplerinde lisanslı olarak oynayan futbolculardır.Örneklemi ise tesadüfi örneklem yöntemi ile belirlenen, morfolojik ve sporcu yaşı olarak birbirlerine yakın olan 22 erkek amatör futbolcu oluşturmaktadır. Diz ve Bacak kuvveti Ölçümleri Cybex 350 Isokinetic dinamometre ile gerçekleştirildi. Sporcuların sonuçları Newton-Metre (Nm) cinsinden kaydedildi. Denge ölçümleri Bilgisayarlı Dinamik Posturografi ile gerçekleştirildi .Sporcuların sonuçları , Sensory Organizasyon Test ile Görsel,İşitsel ve Duyusal Denge Beceri Skorları olarak kaydedildi . Elde edilen bulguların incelenmesinde SPSS 20 for Windows paket programı kullanılmıştır. Bulguların betimsel analizinde,betimleyici istatistikler için ortalama (X) ve standart sapma (ss) değerleri verilmiştir . Bacak kuvveti ile denge becerisi arasındaki ilişkinin belirlenmesinde korelasyon analizi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda futbolcuların bacak kuvveti ile denge becerileri arasında anlamlı ilişki kaydedilmiştir.Duyusal denge becerisi ile Sag quadriceps En Yüksek Kuvvetin Vücut Ağırlığına Oranı 60 derece/sn arasında (r= ,447, p=,037) orta düzeyde pozitif yönde, Duyusal denge becerisi ile Sag hamstring En Yüksek Kuvvetin Vücut Ağırlığına Oranı 60 derece/sn arasında (r= ,487, p=,022) orta düzeyde pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Duyusal denge becerisi ile Sol hamstring en yüksek kuvvetin Vücut Ağırlığına oranı 60°/sn arasında (r= ,445, p=,038) orta düzeyde pozitif yönde, Duyusal denge becerisi ile Sol quadriceps en yüksek kuvvetin Vücut Ağırlığına oranı 60°/sn arasında (r= ,498, p=,018) orta düzeyde pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Literatüre paralel olarak ; Futbolcularda bacak kuvveti veya denge becerilerinden birisinin geliştirilmesi diğerini de olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study, it was aimed to investigate the relationship between strength ratios of right and left leg quadriceps, hamstring muscle groups and balance skills of footballers. The universe of the work is football players who play licensed in amateur football clubs in Istanbul, Europe. The sample is composed of 22 male amateur football players determined by random sampling method and close to each other as morphological and athlete ages. Knee and Leg stregnth Measurements were performed with a Cybex 350 isokinetic dynamometer. The results of the athletes were recorded in Newton-Meters (Nm). Balance measurements were performed with computerized dynamic posturography. The results of the spectators were recorded as Sensory Organization Test and Visual, vestibular and Sensory Balance Skill Scores. The SPSS 20 for Windows package program was used in the analysis of the findings. In descriptive analysis of findings, mean (X) and standard deviation (ss) values are given for descriptive statistics. correlation was used to determine the relationship between leg strength and balance ability. T As a result of the study, there was a significant relationship between leg strength and balance skills of footballers. Right quadriceps with somatosensory balance skill Ratio of Maximum strength to Body Weight moderate positive between 60 degrees / sec (r =, 447, p =, 037), somatosensory balance skill with right hamstring Highest strength to Body Weight ratio between 60 degrees / sec (R =, 487, p =, 022) moderate positive correlation was found. With somatosensory balance skill, the left hamstring is moderately positive between the highest strength to body weight ratio of 60 ° / s (r =, 445, p =, 038), the somatosensory of the left quadriceps to the body weight is 60 ° / s (R =, 498, p =, 018) were found to be moderately positive. Parallel to the literatüre; The development of leg strength or balance skills in football affects the other side positively.