Elit güreşçilerde hazırlık dönemi antrenman programları içerisinde fiziksel çalışmaların esneklik üzerine etkileri
The effects of physical activities on the flexibility of pre-wrestling training programs in wrestlers
- Tez No: 466780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ NİYAZİ İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Güreşçilerde Hazırlık Dönemi Antrenman Programları İçerisinde Fiziksel Çalışmaların Esneklik Üzerine Etkileri Bu çalışmayla, güreşçilerde hazırlık dönemi antrenman programları içerisinde fiziksel çalışmaların, esneklik üzerine etkileri araştırılmaya çalışıldı. Bu amaçla İstanbul ilinde güreş sporunda faaliyet gösteren Kasımpaşa spor kulübünün Milli takım düzeyindeki 40 sporcusu çalışma kapsamına alındı. 20 güreşçi deney grubunu. 20 güreşçi de kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubundaki güreşçiler tarafımızdan hazırlanan örnek bir antrenman programına tabi tutulurken kontrol grubundaki güreşçiler kendi kulüplerinde antrenörleri tarafından uygulanan antrenman programları ile çalışmalarını sürdürmüştür. Araştırma kapsamındaki sporculara çalışmalara başlamadan önce yaş, boy, kilo, spor yaşı, pençe kuvveti, bacak kuvveti, sırt kuvveti, bench, otur-eriş testi olmak üzere toplam 5 ölçüm ve test yapıldı. 8 haftalık hazırlık dönemi antrenmanlarından sonra aynı ölçüm ve testler tekrar yapıldı. İki ölçüm arasındaki farklılıklar (t) testi ile araştırıldı. Bunlara ilaveten değişkenlerin korelasyon matriksleri hesaplandı. Bu araştırmada deney ve kontrol grubundaki güreşçilere uygulanan ölçümlerde iki grup arasında yaş, spor yaşı boy ve kilo ortalamaları arasında istatistiki açıdan 0.05 seviyesinde anlamlı bir fark bulunamadı (P0.01). Her iki grubun ortalama max VO2 ile pençe kuvvetleri karşılaştırıldığında iki grup arasında istatistiki açıdan 0.05 seviyesinde anlamlı fark bulunmuştur (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, wrestlers tried to investigate the effects of physical exercises and flexibility in preliminary training programs. For this purpose, forty athletes from the national team level of Kasımpaşa sports club operating in wrestling sport in Istanbul province were included in the study. Twenty wrestlers made up the experimental group and twenty wrestlers formed the control group. While the wrestlers in the experimental group were subjected to a sample training program prepared by you, the wrestlers in the control group continued to work with the training programs implemented by their coaches in their clubs. A total of 5 measurements and tests were performed before starting to work on the athletes included in the study, including age, height, weight, sport age, paw force, leg strength, back strength, bench, sit-in test. After eight weeks of preliminary training, the same measurements and tests were repeated. Differences between the two measurements were investigated by the (t) test. In addition, the correlation matrices of the variables were calculated. In this study, there was no statistically significant difference between the two groups in terms of age, sport age height and weight average at 0.05 level in the measurements applied to the wrestlers in the experimental and control groups (P 0.01). When the mean max VO2 and paw force were both groups, there was a statistically significant difference between the two groups at 0.05 level (P> 0.05).