Sedanterlere tabata protokolü ile uygulanan antrenman programının bazı fiziksel, fizyolojik parametrelere etkisi
Effect of some physical and physiological parameters of sedanters training program implemented with tabata protocol
- Tez No: 466779
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmanın amacı, Tabata protokolü esas alınarak kendi vücut ağırlıklarıyla yapılan egzersizlerin sedanter bireyler üzerindeki fiziksel ve fizyolojik etkilerini incelemektir. Çalışma, yaş ortalaması 18 ve boy ortalaması 174± 5,4 cm olan 11 erkek sedanter birey ile yapılmıştır. Araştırmada yer alan katılımcılara fiziksel testler, antropometrik testler ve motorik alan testleri yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi Wilcoxon Sıralı İşaret Testi (Wilcoxon Signed Rank Test) ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study is to investigate the physical and physiological effects of exercises made with their own body weights on sedanter individuals based on Tabata protocol. The study was performed with 11 male sedentary individuals with a mean age of 18 years and a mean height of 174±5,4 cm. Physical tests, anthropometric tests, and motor area tests were performed on participants participating in the study. Analysis of the data obtained from the study were performed using the Wilcoxon Signed Rank Test.