Özel üniversitelerde eğitim gören beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin üniversitede yaşam kalite düzeylerinin değerlendirilmesi
An evaluation of the university life quality for physical education and sports sciences students in priate Uni̇versities
- Tez No: 466790
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, özel üniversitelerde eğitim gören beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin üniversitede yaşam kalite düzeylerinin değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan, İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden, Haliç Üniversitesi'nden, İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nden ve Nişantaşı Üniversitesinden toplam 476 öğrenci ile anket gerçekleştirilmiştir. Gönüllülerden Sosyo-demografik bilgi formu ve Üniversite Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulamaları istenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 23.0 adlı paket program ile yapılmıştır. İstatistiki işlem olarak Mann Whitney U, Kruskal Wallis analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak; Üniversitede yaşam kalite düzeyinin yaş, cinsiyet gibi demografik özlliklere göre farklılık göstermediği, fakat üniversiteye göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the life quality level of undergraduate students who are educating in School of Physical Education and Sport of four private universities. Under this purpose 476 surveys conducted with students from four different universities. Participants were from İstanbul Gelişim University, Haliç University, İstanbul Esenyurt University and Nişantaşı University. Participants were asked to answer the survey which consists of items regarding demographic variables and University Life Quality Scale. The data obtained is analyzed by SPSS 23. Some statistical analysis such as Mann Whitney U and Kruskal Wallis is conducted. The results demonstrate that there were significant differences between percepcitions of participants educating in different universities. However, no significant differences were found according to age and gender.