Sağlık kuruluşlarında örgütsel stres: İlaç mümessilleri üzerine bir araştırma
Organized stress in health organizations: A research on pharmaceutical officers
- Tez No: 466789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK OKKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemizde hemen hemen her sektörde çalışanların beklentileri ve örgütün çalışanlardan beklentileri vardır. Çalışanlara baktığımızda güvenilir, rahat bir çalışma ortamı beklemektedirler. Örgütün ise çalışanlardan performans, verimlilik gibi konularda beklentileri bulunmaktadır. Beklentiler gerçekleşmediğinde, birey ve örgüt açısından olumlu-olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada sağlık sektöründe stresin kaynakları araştırılmış, stresin yarattığı sonuçlara değinilmiştir. İlaç mümessillerinin yaşadığı stresle ilgili yapılan bu araştırmada, demografik özellikler ile örgütsel stres arasında bazı anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Aynı zamanda örgütsel stresin ilaç mümessilleri üzerinde negatif yönde bir etki yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In almost every sector in our country has expectations of the employees and from employees of the organization. Employees expect a safe and comfortable work environment, organization expect to be at the highest level and performans of the employees, when expectation do not happen couses positive negative results on individual and the organization, This study referred to source of stress in health sector and results of stress, some significant differences were found between the demografic features and stress of representative in this research, organization stress creates a negative effect on representatives.