Derince Sedaş Tek Spor Kulübü futbol branşı 11-12-13 yaş grupları sporcularının beslenme bilgi düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 466791
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NİZAMLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yeterli ve dengeli beslenme bireylerin sağlık ve başarılarını etkilemesi açısından ve gelecek kuşaklara iyi bir beslenme alışkanlığı kazandırması açısından önem taşımaktadır. Çalışma Derince Sedaş Tek Spor'lu 11-12-13 yaş futbolcularının beslenme konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılacaktır. Sağlıklı beslenme için gerekli çalışmalara ışık tutması amaçlandı. Bu araştırma geliştirilen eğitim materyali ve beslenme eğitimi ile spor okuluna devam etmekte olan 11-12-13 yaş grubu çocukların beslenme bilgi düzeylerini artırmak, besin değeri yüksek yiyecekleri seçebilir hale gelmelerini sağlamak, antrenmandan önce ve sonra yemek ile-müsabaka arasında ne kadar süre olacağını öğretmek ve kalıcı davranış değişiklikleri oluşturmak amacıyla planlanmıştır. Gerekli tüm uyarılar,sporculara yapılarak yanlış veya eksik bildikleri konular hakkında ailelerinin de destekleri ile birlikte gerekli düzeltmeler yapılarak, bundan sonraki yaşamlarında daha bilinçli davranmaları sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Adequate and balanced nutrition is important in terms of raising the success of individuals and getting next generations adopt a good nutrition habit. This study will be carried out with the aim of determining the knowledge level on nutrition of 11-12-13 years old football players in Derince Sedaş Tek Sport on nutrition. It is aimed to enlighten essential studies for healthy nutrition. This research, aims to increase the nutritional knowledge level of the 11-12-13 yea rold children who are going to sportss chool withthe education material and nutrition education which are developed and to teach them how to choose food high value food before and after training and how long it will take between food and competition And to create permanent behavioral changes. All the necessary warnings were made to the athletes to make the necessary corrections with the support of their parents about the issues that they were wrong or incomplete and they were made more conscious about their future lives.