30-60 yas arası sedanter bayanlarda aletli pilates hareketlerinin eklem hareket genişliğine ve bazı esneklik parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effeccts of apparatus pilates on joint movenent width and certain flexibility parameters of sedentary women aged between 30-60
  1. Tez No: 466792
  2. Yazar: MUHAMMED MÜCAHİT KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SAÇAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu yapılan çalışmada 30-60 yaş arası sedanter bayanlarda 20 kişi denek grubu, 20 kişi kontrol grubu olmak üzere iki grup oluşturulmuş, toplamda 40 sedanter bayan üzerinde seçili ölçüm ve testler uygulanmıştır. Kontrol grubu herhangi bir egzersize tabi tutulmamış; denek grubuna ise seçili aletli pilates hareketlerinden oluşturulan ders serisi ile 45-50 dakikalık, haftada iki gün olmak üzere 12 hafta boyunca aletli pilatesçalışması yaptırılmıştır. Gönüllülerden oluşturulan denek grubuna aletli pilateshareketlerinden omurga, kalça, omuz çevresine ve tüm vücuda yönelik kuvvet ve esneklik amaçlı hareketler yaptırılmıştır. Bu çalışmaya başlamadan önce denek ve kontrol grubu üyelerinin yaş tespiti gerçekleştirilmiş; boy (Seca boy ölçer), kilo (Tanita dijital baskül), omuz ve kalçada fleksiyon, ektansiyon, abdüksiyon, iç ve dış rotasyon, omurgada lateral fleksiyon (Ganiometre), otur uzan testi (Sit and reach box sehpası) ölçümleri yapılmıştır. Çalışmaya İstanbul Anadolu yakasında iki farklı ilçede pilates merkezine üye olan 30-60 yaş arası sedanter bayanlar katılmıştır. Çalışmada reformer, cadillac, trapeze, chair, barrel, ladder barrel egzersizleri uygulanmıştır. Uygulama esnasında ön koşul hareketleri yapabilenlere aletli pilatesegzersizlerinden belirlenen hareketler yaptırılmış, bireylerin fiziksel durumları dikkate alınarak zorluk dereceleri aşamalı olarak artırılmıştır. Sonuç olarak yapılan çalışmada aletli pilates hareketlerinin eklem hareket genişliğine ve esneklik üzerine olumlu artış gösteren bir gelişim olduğunu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, there were two groups formed of 20 people for both subject group and control group in sedentary women aged between 30-60. Both groups were formed by 40 sedentary women aged between 30-60 and selected measurements and tests were applied on subjects. In the control group, no exercises were applied but subject group was instructed to study for 45-50 minutes with a series of courses consisting of selected reformer pilates exercises two days per week which lasted 12 weeks in total. Subject group which was formed voluntarily was instructed do perform movements intended to the force and flexibility of spine, hip, shoulder and the whole body. Before the study information and measures on age, height (seca height scale), weight (tanita digital scale), flexion on shoulder and hips, extension, abduction, internal and external rotation, lateral flexion (goniometer), and sit and reach test (site and reach box) were taken. Sedentary women aged between 30-60 who are members of pilatescenters located in two different counties of Istanbul, Anatolian side were subject to this study. The exercises of reformer, cadillac, trapeze, chair, barrel, and ladder barrels were instructed in the study. In practice, subjects who can perform preconditioning movements were instructed to perform selected reformer pilatesexercises and level of difficulty was increased gradually taking into account of individual's physical statuses. In conclusion, the study showed that reformer pilatesmovements show a positive increase in joint motion width and flexibility.