İşitme engelli sporcularda konsantrasyonun dokunsal reaksiyona etkisi
The of concentration on tactile reaction on hearing-impaired athletes
- Tez No: 466796
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, işitme engelli sporcularda konsantrasyonun dokunsal reaksiyon üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya, Gaziantep ilinde bulunan Ali Süzer Özel Eğitim Meslek Lisesine bağlı 2015-2016 sezonunda okul, yerel ve/veya ulusal düzeyde müsabakalara katılmış ve halen aktif spor yapan 15 kadın, 15 erkek olmak üzere toplam 30 işitme engelli sporcu gönüllü olarak katıldı. Sporcular haftada beş gün ve 2 saat antrenman yapmaktadırlar. Deneklerin ölçümleri aynı saatlerde, futbol sahası ve spor salonunda uygun ortamlarda alınmıştır. Sporcular kendi branşına uygun antrenman yapmışlardır. Deneklere ayrıca bir antrenman programı uygulanmamıştır. Bütün denekler, çalışma planı ve amacı hakkında bilgilendirildi ve katılımcılardan araştırmaya gönüllü olarak katıldıklarını gösteren yazılı onam ile veli izin belgesi toplandı. Sporcuların antropometrik özelliklerini ortaya koymak için; yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi ve reaksiyon zamanını belirlemek için reaksiyon testi uygulandı. Bu çalışmanın istatistiksel analizleri, SPSS 22.0 istatistik programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this activity i to research the effect of concentration on tactile reaction on hearing-impaired athletes. 30 athletes (15 women and 15 men) who represented the competition in 2015-2016 season from the Ali Süzer Özel Eğitim Meslek Lisesi in Gaziantep participated voluntariliy to this activity. They practiced 5 days in a week for 2 hours. Their scales were taken from same hours in appropriate environments like football fields and sports halls. The athletes have trained in their own branches.any other training programme wasn't applied to the athletes. Written approval which shows they participated voluntarily was taken from the athletes and their family. Age, lenght, kilos, body mass index were taken to Show antropometric features of athletes and reaction test was applied to fix the reaction time. Statistical analysis of this activity were done by using statistic programme SPSS 22.0. Statistical results were evaluated at the level of significance of p>0.05. Standart deviation was used as descriptive values. Before starting statistical analysis, test of Shapiro-Wilk was applied to control normal distribution. For data sets, Skewness and Kurtosis values were controlled. Values which are between +2/-2 were assumed that they passed normality tests. To match dual groups One Way ANOVA test and to fix significance between the groups LSD test,to analyse between the right and left hand reactions and concantrated time reaction Paired Samples T test was used. As a result, it can be said that sexes,branch,disability,dominant hand and sport age effect the reaction time and there is significiant relationship between the reaction time and concantrated reaction time.