Ailevi akdeniz ateşi hastalarında antihipofizer otoantikorlar ve tiroid otoantikorlarının değerlendirilmesi
Evaluation of antipituitary autoantibodies and thyroid autoantibodies in familial mediterranean fever disease
  1. Tez No: 466810
  2. Yazar: ŞÜKRAN AKGEYİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ailevi Akdeniz ateşi (AAA) tekrarlayan ateş ve serozit atakları ile kendini gösteren en yaygın kalıtsal inflamatuvar hastalıklardan biridir. Otozomal resesif geçişlidir. Dünya çapında 100. 000'den fazla insanı etkilediği düşünülmektedir. MEFV gen mutasyonu ile AAA arasındaki ilişkili iyi bilinmektedir. Bu mutasyonların bazı otoimmün hastalıklarda da görüldüğü ve hastalık aktivitesinin şiddeti ile ilişkisi olduğu ileri sürülmektedir. Bazı çalışmalarda AAA hastalarında görülen immunolojik değişiklikler incelenmiş ve etyopatogenezde otoimmün mekanizmaların da rol alabileceği öne sürülmüştür. AAA hastalığının otoimmün hastalıklarla ile benzer patofizyolojinin olduğunu gösteren bazı çalışmalar bulunmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda AAA'li hastalarda otoimmünite göstergesi olan tiroid ve hipofiz otoantikor pozitifliğini ve AAA'nin otoimmünite ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışmaya gönüllü olarak, Tel-Hashomer sınıflama kriterlerine göre AAA tanısı almış olan 107 hasta ve 64 sağlıklı kontrol alındı. Tüm olgulardan rutin tetkikler ve anti-Tg, anti-TPO, APA, T4, TSH düzeyi bakıldı. Hasta ve kontrol grubu anti-TPO, T4, TSH düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0. 05). AAA'li hastaların %5'inde APA pozitifliği saptanırken, kontrol grubu olgularının hiçbirinde pozitiflik saptanmadı. Fakat APA pozitifliği açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean fever (FMF) is one of the most common hereditary inflammatory diseases manifested by recurrent fever and serositis attacks. Autosomal recessive transition. More than 100,000 people worldwide are thought to be affected. The association between MEFV gene mutation and FMF is well known. There are reports that these mutations are also seen in some autoimmune diseases and that the activity of the disease is related to the severity. Some studies have examined the immunologic changes seen in FMF patients and it has been suggested that autoimmune mechanisms may play a role in etiopathogenesis. There are also some studies showing that FMF disease is related to autoimmune diseases. For this reason, we aimed to evaluate thyroid and pituitary autoantibody positivity, which is an autoimmunity indicator in FMF patients, and evaluate the relation of FMF with autoimmunity in our study. In this study, 107 patients who received FMF according to the Tel-Hashomer classification criteria and 64 healthy controls were voluntarily included. The clinical characteristics of the patient group were questioned. Routine tests and antiTG, anti TPO, APA, T4, TSH levels were studied in all cases. There was no significant difference between anti TPO, APA, T4, TSH levels in patient and control group (p> 0. 05). While APA positivity was detected in 5% of patients with FMF, none of the control group cases were positive. However, there was no statistically significant difference between the groups in terms of APA positivity.