Çok düşük doğum ağırlıklı pretermlerde anne sütü zenginleştirici olarak kullanılan eoprotin ve zeytinyağının immünolojik ve antropometrik parametreler üzerindeki etkileri
Effects of olive oil and human mi̇lk fortifier eoprotin on immunologic and anthropometric parameters in very LOW birth-weigth preterms
  1. Tez No: 466809
  2. Yazar: MURAT BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; doğum ağırlığı 1500 gramın altında ve/veya 32 gebelik haftasının altında doğan prematüre yenidoğanlarda anne sütünün eoprotin ve/veya zeytinyağı ile zenginleştirilmesinin immünolojik ve antropometrik parametreler üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçladık Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Bilim Dalın'da Mart 2016-Mart 2017 tarihleri arasında tanı alan ve takibi yapılan doğum ağırlığı 1500 gram altında, gebelik haftası 32 hafta ve altında toplam 65 hasta alındı. Hastalardan 30'una anne sütü zenginleştirici olarak Eoprotin, 30'una da zeytinyağı verildi. 5 hasta ise sadece anne sütü ile beslendi. Tüm hastalardan başlangıçta, 15., 30. ve 45. günlerde kan alınıp uygun şartlarda saklandı. Çalışmanın bitiminde olguların immünolojik (TNF alfa, IL1 Beta, IL6, IL8, IL10) ve antropometrik parametreleri değerlendirildi. Verilerin analizinde istatistik anlamlılık düzeyi %5 olarak alınmış ve hesaplamalar için SPSS (ver:20) istatistik paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya Eoprotin grubu 30, Zeytinyağı grubu 30 ve Kontrol grubu 5 olmak üzere toplam 65 olgu alındı. Gerek Eoprotin gerekse de Zeytinyağı grubu olgularının Kontrol grubu olgularıyla immünolojik ve antropometrik parametreler açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (Tüm parametreler için p> 0.05). İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla beraber Zeytinyağı grubundaki olguların kilo alımlarının Eoprotin grubuna göre daha iyi olduğu gözlendi. Yine istatistiksel olarak anlamlı olmamakla beraber anti-inflamatuvar olan IL10'nun Zeytinyağı grubunda giderek artığı fakat proinlamatuvar olan IL1 beta, IL6, IL8 ve TNF alfa'nın giderek düşme eğiliminde olduğu gözlemlendi. Sonuç: Oral zeytinyağı, prematür infant enteral nutrisyonunda anne sütü zenginleştiricisi olarak immünolojik açıdan daha nötraldir ve oldukça maliyetli olan Eoprotin'e iyi bir alternatif olabilir. Bu özellikler infeksiyonlar ve oksidatif akciğer hasarı açısından risk altındaki çok düşük doğum ağırlıklı bebekler için oldukça önemli sonuçlar verebilir. Zeytinyağının gerek antropometrik gerekse immünolojik parametreler bakımından Eoprotinden daha avantajlı olup olmadığını ifade etmek için daha çok hasta sayısı ile daha fazla çalışmanın yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF OLIVE OIL AND HUMAN MİLK FORTIFIER EOPROTIN ON IMMUNOLOGIC AND ANTHROPOMETRIC PARAMETERS IN VERY LOW BIRTH-WEIGTH PRETERMS Intraduction and Objective:In this study,we aimed to evaluate effects of human milk fortified with olive oil and/or eoprotin on immunological and anthropological parameters in premature newborns whose birth weight is below 1500 grams and / or who below 32 weeks of gestation Material and Method:A total of 65 patients - birth weight was less than 1,500 grams and the gestational week was 32 weeks and under- diagnosed and followed up between March 2016 and March 2017 in Yuzuncu Yıl University Medical Faculty Neonatalogy Department were included in the study.30 of patients were given eoprotin and other 30 patients olive oil as Human milk fortifier. 5 patients were fed only with human milk. Blood was collected from all patients at the beginning, on the 15th, 30th and 45th days and kept under appropriate conditions. At the end of the study, immunologic (TNF alpha, IL1 Beta, IL6, IL8, IL10) and anthropometric parameters of the cases were evaluated.To analyse data the statistical significance level of 5% were taken and all analyses were conducted using SPSS version 20. Findings: Eoprotin group 30, olive oil group 30 and control group 5 were included in the study. There was no statistically significant difference between control group and Eoprostin and olive oil groups in terms of immunological and anthropometric parameters (p> 0.05 for all parameters). Although not statistically significant, it was observed that the olive oil group had better weight gain than the Eoprotin group., Although not statistically significant, It was also observed that while Proinflammatory IL1 beta, IL6, IL8 and TNF alpha increasingly increased, anti-inflammatory İL-10increasingly decreased. Conclusion: Oral olive oil is more immunologically neutral as human milk fortifier in premature infant enteral nutrition and may be a good alternative to Eoprotin, which is quite costly. These characteristics can give very important results for very low birth weight babies at risk for infections and oxidative lung injury. Future studies with more patients are needed to estimate whether olive oil is more advantageous than Eroprotin in terms of anthropometric or immunological parameters.