Polikistik over sendrom'lu adölesanlarda kardiyovasküler inceleme ve serum paraoksanaz düzeyleri
Cardiovascular examination in adolescents with pcos and serum paraoxonase levels
  1. Tez No: 466816
  2. Yazar: PERİHAN TUNÇDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MECNUN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS); hiperandrojenizmin klinik veya laboratuvar bulguları ile birlikte menstrüel siklus düzensizlikleri ile karekterize endokrin bir hastalıktır. PKOS çocukluk çağında erken pubarş veya adrenarş, pubertal dönemde hirsutismus, menstrüal siklus anormallikteri, genç erişkin dönemde infertilite, glukoz intoleransı ve ileri yaşlarda diyabetes mellitus (DM) ve kardiyovasküler hastalıklara yol açabilir. Yapılan çalışmalarda serum paraoksonaz (PON-1) seviyesindeki düşüklüğün artmış kardiyovasküler hasarla ilişkili olduğu gösterilmiş. Biz bu çalışmada PKOS'lu hastalarda kardiyovasküler etkilenme olup olmadığını araştırmak için doku Doppler EKO değerlendirme yaptık. Aynı zamanda serum PON-1 düzeylerini çalıştık. Gereç ve Yöntemler: Yüzüncü Yıl Üniveristesi Çocuk Endokrinoloji ve Genel Çocuk Polikliniği'ne başvuran 13-18 yaş arası 30 kontrol ve 30 PKOS hastası toplam 60 kişi çalışmaya alındı. Bulgular: PKOS grubu yaş ortalaması 15.98 ± 0.27 yıl iken kontrol grubu yaş ortalaması 15.46 ± 0.24 idi (p=0.165). Her iki grup arasında vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). PKOS grubunda LVpWD istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0.028). PKOS' da LVesD 26.3 ± 2.53 iken kontrol grubunda 26.4 ± 1.99; PKOS grubunda LVedD 41.9 ± 3.14 iken kontrol grubunda 42.2 ± 2.63 ayrıca İVS PKOS grubunda 52.2 ±13.3 iken kontrol grubunda 50.4 ± 11.3 idi (p>0.05). PKOS grubunda MAPSE 13.73 ± 0.32 iken kontrol grubunda 14.41 ± 0.03 idi (p=0.152). Grupların Konvansiyonel Doppler Ekokardiyografi ile değerlendirilmesinde gruplar arasında E, A, S, DT, ET, İVRT, İVCT, E/A açısından istatistiksel fark yoktu (p>0.05). Ancak PKOS grubunda MPI 0.54 ± 0.11 iken kontrol grubunda 0.50 ± 0.12 idi (p=0.049). PKOS grubunda MPI daha yüksekti. Grupların Doku Doppler Ekokardiyografi ile değerlendirilmesinde PKOS grubu ile kontrol grubu arasında E', S', ET', İVCT', DT' açısından istatistiksel fark saptanmadı (p>0.05). PKOS grubunda E'/A' 2.07 ± 0.08 iken kontrol grubunda E'/A' 2.44 ± 0.10 idi. Bu ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0.008). PKOS grubunda kontrol grubuna göre E'/A' oranı daha düşüktü. PKOS grubunda 15 (%50) kişide insülin direnci varken 15 (%50) kişide yoktu. İnsülin direnci olan ve insülin direnci olmayan PKOS'lular arasında demografik parametreler açısından istatistiksel fark yoktu (p>0.05) İnsülin direnci olmayan grupta Doppler A dalgası 41.47 ± 6.8 iken insülin direnci olan grupta 49.6 ± 11.1 bulundu (p=0.023). İnsulin direnci olan grupta Doppler A dalgası istatistiksel olarak insülin direnci olmayan gruptan daha uzundu. Ayrıca insülin direnci olmayan grupta E/A 1.88 + 0.44 iken insülin direnci olan grupta E/A 1.59 ± 0.31 idi (p=0.046). İnsülin direnci olan grupta insülin direnci olmayan gruba göre E/A oranın düşük olduğu saptandı. İnsülin direnci olan grupta kalbin diastolik disfonksiyonunu yansıtan A değerinin ve E/A oranın insülin direnci olmayan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Serum PON-1 değeri PKOS grubunda 26.81±3.05 iken kontrol grubunda 18.68±1.18 idi. PKOS grubunda PON1 düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p:0.011). Her iki grubun lipid profili karşılaştırıldığında gruplar arasında ististiksel fark yoktu (p>0.05). Ancak gruplar dislipidemi açısından karşılaştırıldığında PKOS grubunda dislipidemi oranı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı ( p = 0,015). Sonuç: Çalışmamızda PKOS'lu hastalarda erken evreden itibaren subklinik sistolik ve diastolik disfonksiyonunun başladığını tespit ettik. PKOS'ta PON-1 düzeyinin artmış oksidatif strese yanıt olarak artığı düşünüldü. İnsülin direnci ile PON-1 düzeyi arasında ilişki saptamadık. Ayrıca PKOS grubunda dislipidemi daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Polycystic over syndrome (PCOS); Hyperandrogenism is an endocrine disorder characterized by clinical or laboratory findings as well as menstrual cycle disorders. PCOS can lead to early puberty or adrenarche in childhood, hirsutismus and menstrual cycle abnormalities in pubertal period, infertility and glucose intolerance in young adults, diabetes mellitus (DM) and cardiovascular diseases in older ages. Studies have shown that low serum paraoxonase (PON-1) level is associated with increased cardiovascular damage. In this study, we performed tissue Doppler ECO assessment to investigate cardiovascular effects in patients with PCOS. We also studied serum PON-1 levels. Yüzüncü Yıl Üniveristesi Çocuk Endokrinoloji ve Genel Çocuk Polikliniği'ne başvuran 13-18 yaş arası 30 kontrol ve 30 PKOS hastası toplam 60 kişi çalışmaya alındı. Material and Methods: A total of 60 patients -30 control and 30 PCOS patients- aged 13-18 years who applied to Yüzüncü Yıl University Pediatric Endocrinology and General Policlinic were enrolled in this study. Findings: The mean age of the PCOS group was 15.98 ± 0.27 years and the mean age of the control group was 15.46 ± 0.24 (p = 0.165). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of body weight, height, body mass index (p> 0.05). LVpWD was statistically significantly higher in the PCOS group (p = 0.028). In PCOS group LVESD was 26.3 ± 2.53 while in the control group it was 26.4 ± 1.99. In PCOS group, LVEDD was 41.9 ± 3.14, whereas in the control group, 42.2 ± 2.63. In addition, in PCOS group IVS 52.2 ± 13.3 and 50.4 ± 11.3 in the control group (p> 0.05). MAPSE in the PCOS group was 13.73 ± 0.32 while in the control group it was 14.41 ± 0.03 (p = 0.152). There was no statistically significant difference between the groups in terms of E, A, S, DT, ET, IVRT, IVCT and E / A in the evaluation of the groups with conventional Doppler echocardiography (p> 0.05). However, MPI was 0.54 ± 0.11 in the PCOS group and 0.50 ± 0.12 in the control group (p = 0.049). MPI was higher in the PCOS group. There was no statistically significant difference between the groups of PKOS and control groups in terms of E ', S', ET ', IVCT', DT ' by using Tissue Doppler Echocardiography (p>0.05). E '/ A' was 2.07 ± 0.08 in the PKOS group and 2.44 ± 0.10 in the control group. There was a statistically significant difference between these measurements (p = 0.008). The E / A ratio in the PCOS group is lower than that in the control group. In the PCOS group only 15 (50%)patients had insulin resistance. There was no statistical difference between the insulin resistance and non-insulin resistant PCOS patients in terms of demographic parameters (p> 0.05). ). In the group with insulin resistance, the Doppler A wave was statistically longer than non insulin resistance group. In addition, E / A was 1.88 + 0.44 in the insulin resistant group whereas E / A was 1.59 ± 0.31 in the insulin resistant group (p = 0.046). In the insulin resistant group, the E / A ratio was found to be lower than non insulin resistant group. In the group with insulin resistance, it was seen that the value of A and the ratio of E / A reflecting the diastolic dysfunction of the heart were statistically significant compared to non insulin resistance group. Serum PON-1 level was 26.81 ± 3.05 in PCOS group and 18.68 ± 1.18 in control group. PON1 level in PCOS group was statistically higher than control group (p: 0.011). When the lipid profile of both groups was compared, there was no statistical difference between the groups (p> 0.05). However, when the groups were compared in terms of dyslipidemia the rate of dyslipidemia in the PCOS group was statistically significantly higher than the control group (p = 0.015). Conclusion: In our study, we found that subclinical systolic and diastolic dysfunction began at early stage in patients with PCOS. PON-1 levels were thought to increase in response to increased oxidative stress in PCOS. No correlation was found between insulin resistance and PON-1 level. In addition, dyslipidemia was higher in the PCOS group.