Burst fraktürü olan hastalarda oksidatif stres düzeyi ve bazı antioksidant enzim aktivitelerin araştırılması
Evaluation of oxidative stress levels and some antioxidant enzyme activities in burst fractures
- Tez No: 466817
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN AYCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Spinal travma hızlı ve belirgin bir oksidatif stres artışına yol açmaktadır. Burst kırıkları sıklıkla spinal kord yaralanmasıyla sonuçlanmaktadır. Ciddi spinal kord yaralanmalarında görülen sekonder lezyonların başlıca nedeni serbest radikallerin fazla üretimi ve inflamatuar kaskadın aktive olmasıdır. Bu çalışmada burst kırıklarında oksidatif stres ve bazı antioksidan enzim seviyelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 20 burst kırıklı hastada ve cinsiyete göre eşleştirilmiş 20 sağlıklı kontrolde, lipit peroksit içeriğinin göstergesi olan serum malonaldehit (MDA), antioksidan savunma mekanizmasının göstergesi olan glutatyon peroksidaz (GPx), redükte glutatyon (GSH) ve süperoksit dismutaz (SOD) aktiviteleri Spektrofotometrik yöntem ile ölçüldü. Değerlendirmeler hasta grubunda yaralanmadan sonra en geç 2 gün içinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Spinal trauma results in rapid and significant oxidative stres and spinal cord injury is common in burst fractures. Secondary lesions in severe spinal cord injuries are mainly due to the inflammatory cascade activation and overproduction of free radicals. This study was aimed to evaluate oxidative stres and antioxidant enzyme level in burst fracture. Materials and methods: We measured Spectrophotometer serum levels of malonyldialdehyde (MDA), which depicts the lipid peroxide content, reduced glutathione (GSH), glutathione peroxidase (GPx) and superoxide dismutase which depicts the antioxidant defense mechanism in 20 patient with burst fracture and 20 healty control subjects matched by sex. Evaluations were performed within 2 days after injury in patients.