İnferior pedikül redüksiyon mammoplasti tekniğinde turnike kullanımının ameliyat süresi ve kanama üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of tourniquet usage on operating period and bleeding in the treatment of inferior pedicle reduction mammoplasty
  1. Tez No: 466815
  2. Yazar: YILMAZ SULTANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANSER YILMAZ DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Bu çalışmadaki amacımız inferior pedikül redüksiyon mammoplasti uygulanan hastalarda turnike kullanılan ve turnike kullanılmayan gruplar arasındaki perioperatif bulguların karşılaştırılmasıdır. Metodlar: Bu çalışma Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniğimizde IPRM (inferior pedikül redüksiyon mammoplasti) uygulanan 42 kadın hastanın verilerinin toplanması ile yapılmıştır. Grup 1 (n=21) deki hastalar turnike altında opere edilen hastalardan oluşmakta ve bunun aksine grup 2 (n=21) deki hastalar turnike kullanılmadan opere edilen hastalardan oluşmaktaydı. Hemoglobin (Hb), hematokrit (Hct) değerleri, Hct/Hb oranı ve platelet düzeyleri preoperatif, postoperatif 24. ve 48.saatlerde kaydedildi. Tam olarak kullanılan ve kan ile tamamen ıslanmış cerrahi ped ve spançların sayısı kaydedildi. Operasyon süresi, her bir taraftan çıkarılan doku miktarı, operasyon sonrası 48 saat içinde hemovak drenlerden gelen miktarlar kayıt altına alındı. Grup 1 deki sonuçlara bakacak olursak operasyon süresi grup 2'ye göre önemli derecede daha kısa (p ˂0.001) ve kullanılan gazlı bez ve ped miktarı daha azdı (p ˂0.001). Hemoglobin değeri grup-1 de önemli derecede daha yüksekti (postoperatif 24.saat p=0.002 ve 48.saat p=0.007). Benzer şekilde Hematokrit değeri grup 1 de postoperatif 24.saat (p=0.004) ve 48.saat (p=0.009) daha yüksekti. Sonuç: Bu çalışmada turnike kullanımının önemli derecede operasyon zamanı ve kan kaybını azalttığını gözlemledik. Bu nedenle sonuçlarımız turnike kullanımının pratik ve güvenli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the perioperative findings of inferior pedicle reduction mammoplasty (IPRM) performed with or without a tourniquet. Methods: This study was carried out in the plastic and reconstructive surgery department at a tertiary care center on a total of 42 consecutive women scheduled for IPRM. Patients in Group 1 (n=21) underwent surgery using a tourniquet, whereas patients in Group 2 (n=21) were opereted on without a tourniquet. Levels of hemoglobin (Hb), hemotocrit (Hct), Hct/Hb ratio, and platelet counts were noted preoperatively and on postoperative 24th and 48th h. Numbers of surgical pads and gauze sponges completely used and dripping with blood were recorded. Duration of operation, the amount of breast tissue excised on both sides, and fluid collected in hemovac drains on 48th h after operation were documented.