Ötiroid nodüler guatr vakalarında tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi sonuçları üzerine klinik ve laboratuar parametrelerinin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of clinical and laboratory parameters on thyroi̇d fine needle aspiration biopsy results at euthyroid nodular goiter cases
- Tez No: 466822
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFKI ÜÇLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid nodülleri erişkin toplumun yaklaşık %4-10'unu etkilemektedir. Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (TİİAB), tiroid nodüllerine tanı konulması sırasında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada, çeşitli klinik ve laboratuar parametrelerinin TİİAB sonuçlarına etkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ötiroid nodüler guatr tanısı konularak TİİAB yapılmış olan toplam 360 hasta (yaş ortalaması:40.92±12.08 yıl) dahil edildi. Hasta bilgileri retrospektif olarak değerlendirilerek; yaş, cinsiyet, biyopsi uygulanan nodülün ultrasonografik özellikleri ve serum Tiroid stimülan hormon (TSH), serbest T3 (sT3), serbest T4 (sT4), Tiroglobulin (Tg), anti tiroglobulin (Anti-Tg) ve anti tiroid peroksidaz (Anti-TPO) ölçümlerinin TİİAB sitolojisi sonuçları üzerine etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and objectives: Thyroid nodules affect nearly 4-10% of adult population. Thyroid fine needle aspiration biopsy (TFNAB) is a frequently used method for diagnosis of thyroid nodules. At this study, the effect of various clinical and laboratory parameters on TFNAB results were evaluated. Material and Methods: Total of 360 patients (mean age 40.92±12.08 years) who were performed thyroid fine needle aspiration biyopsy with diagnosis of euthyroid nodular goiter were included. Patient data were retrospectively evaluated and effect of age, gender, ultrasoundographic features of nodüle, serum TSH, free T3(fT3), free T4 (fT4), Tg, Anti-Tg and Anti-TPO results on TFNAB cytology results were examined.