Botulinum toksin A enjeksiyonu yapılan serebral palsili hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients with cerebral palsy treated with botulinum toxin A
- Tez No: 466821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT TOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Botilinum toksin A enjeksiyonu yapılan serebral palsili hastaların genel bilgilerini, tedavi öncesi ve sonrası MAS(Modifiye Ashworth Skalası) değerlerini yaş gruplarına göre değerlendirmek Gereç-Yöntem: Olguların demografik özellikleri, SP tipi, Kaba Motor Fonksiyonel Sınıflama Sistemine (KMFSS) göre seviyeleri, ortez kullanımları, serebral palsiye bağlı kas iskelet sorunları nedeniyle uygulanan cerrahi tedavi öyküsü ve botilinum toksin A enjeksiyonu öncesi ve sonrası 1., 3., 6. Ve 12. ay MAS (Modifiye Ashworth Skalası) değerleri karşılaştırıldı. Hastalar 2-5 yaş, 6-12 yaş ve 13-18 yaş olmak üzere 3 gruba ayrıldı ve gruplar arası tedavi öncesi ve sonrası MAS değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Kliniğimize başvuran 312 hastanın 32'sine (%10,2) BTX-A enjeksiyonu yapılmıştı. Dâhil edilme kriterlerini karşılayan 19 hasta değerlendirildi. Çocukların yaş ortalaması 5,3±3,2 yıldı. Olguların 8'i (%42,1) kız, 11'i (57,9) erkekti. KMFSS'ye göre olguların çoğu seviye 4-5'ti (%47,4). Ortez kullanım oranı %74,7 bulundu. Cerrahi prosedür uygulanan 7 (%36) hasta vardı. 16 hastaya bilateral, 3 hastaya unilateral olmak üzere toplam 35 ekstremiteye BTX-A enjeksiyonu yapıldı. BTX-A enjeksiyonu öncesi MAS değeri ile 1., 3, ve 6.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate general demographic findings of patients with cerebral palsy (CP) undergoing Botulinum A toxin treatment, and to compare MAS (Modified Ashworth Scale) results according to age groups. Material and Methods: The demographic features of the patients, types of CP, the functional status of the patients according to Gross Motor Function Classification System (GMFCS), orthosis usage, surgical treatment history due to musculoskeletal problems caused by cerebral palsy and the MAS (Modified Ashworth Scale) results before and after Botulinum A toxin treatment on 1st,3rd,6th and 12th months were compared. The patients were devised into 3 groups of 2-5 years of age, 6-12 and 13-18 years of age, and MAS (Modified Ashworth Scale) results before and after the treatment were compared. Results: 32 (%10,2) out of 312 patients admitting to our clinic underwent BTX-A treatment. 19 patients, that were included to the study were determined. The mean age of the children was 5.3±3.2 years. 8 of the patients (%42,1) were female and 11 of the patients (%57,9) were male. According to GMFCS most of the patients were on level 4-5 (%47,4). Orthosis usage rate was found %74,7. Number of patients underwent surgical procedure was 7 (%36). BTX-A injection was applied to total 35 extremities, to 16 patients bilaterally and 3 patients unilaterally.