Mesleki eğitim merkezine devam eden gençlerin sağlık-sosyal-ekonomik durum ve boyun eğici davranışlar açısından değerlendirilmesi
Assessment of health-social-economic situation and submissive behaviours of the young people who attend to the vocational training center
  1. Tez No: 466823
  2. Yazar: EMİNE ULU BOTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada Van Vali Alipaşa Mesleki Eğitim Merkezi'ne devam eden gençlerin, sağlık-sosyal-ekonomik durumlarının incelenmesi, boyun eğici davranışlar açısından değerlendirilmesi ve etkileyen faktörlerin saptanması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan bu çalışmanın evrenini Van Vali Alipaşa Mesleki Eğitim Merkezi'nde 2015-2016 eğitim ve öğretim döneminde çıraklık eğitimi alan, 15-22 yaş aralığındaki 260 genç oluşturmaktadır. Örneklem seçilmeyerek evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma hakkında bilgi verildikten sonra katılmayı kabul eden 240 öğrenciye anket formu uygulanmıştır. Çalışmada literatür ışığında geliştirilen anket formu, Kuppuswamy Sosyoekonomik Düzey Ölçeği ve Boyun Eğici Davranışlar Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %15,4'ü kız, %84,6'sı erkektir.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, it is aimed to examine the health-social-economic situation of the young people who attend to the Van Vali Alipasa Vocational Training Center and evaluate the factors affecting them in terms of submissive behaviour. Materials and Methods: Population of this cross-sectional study was the 15-22 aged adolescent(n:260) who were training apprenticeship education at Van Vali Alipasa Vocational Training Center in 2015-2016 education year. The sample was not selected and all of the population was tried to be reached. After information about the study, questionnaire forms was applied to 240 student. In this study, a questionnaire form developed from the literature, Kuppuswamy's Socioeconomic Status Scale and Submissive Behaviour Scale(SBS) were used. Results: Of the participants %15,4 were girl, %84,6 were boy.