Türkçe konuşan sağlıklı yetişkin popülasyonda sesin akustik ve aerodinamik özellikleri norm çalışması
The normative study of acoustic and aerodynamic characteristics of voice among healty adult Turkish speakers
- Tez No: 466856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TOĞRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmada, Fonatauar Aerodinamik Sistem (PAS) ses değerlendirme aracı kullanılarak Türkçe konuşan sağlıklı yetişkin popülasyonda sesin akustik ve aerodinamik özelliklerine dair normatif veri oluşturmak ve elde edilen ölçümler üzerinde yaş ve cinsiyetin etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma deseni, gruplar arası karşılaştırma yapan prospektif araştırma modelidir. Araştırmaya katılımcı olarak yaşları 18-87 arasında değişen 206 sağlıklı yetişkin (106 kadın, 100 erkek) dahil edilmiş ve bu katılımcılar üç yaş grubuna ayrılmıştır (18-39, 40-59, 60+). Katılımcılara PAS protokollerinden, Vital kapasite, Maksimum sürdürülen fonasyon, Rahat sürdürülen fonasyon, Ses basınç düzeyi değişiklikleri ve Sesleme yeterliliği protokolleri 3 er kez uygulanmış ve elde edilen verilerin ortalaması alınarak 45 fonatuar aerodinamik ve akustik ölçüm için normatif veri elde edilerek istatistiksel analiz yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre 30 ölçüm üzerinde cinsiyet değişkeninin (Örneğin; En yüksek SBD, En yüksek ekspiratuar hava akım süresi), 19 ölçüm üzerinde yaş değişkeninin (Örneğin; En yüksek SBD, Ekspiratuar hacim) ve 6 ölçüm üzerinde yaş*cinsiyet etkileşiminin (Örneğin; Ortalama perde, En düşük SBD) istatistiksel olarak anlamlı etkisi bulunurken; 10 ölçüm üzerinde yaş ve cinsiyet değişkenlerinin anlamlı etkisi bulunmamıştır. Sonuç olarak çalışmada 35 fonotuar aerodinamik ve akustik ölçüm üzerinde yaş ve cinsiyet değişkeninin anlamlı etkisi bulunmuştur. Dolayısıyla PAS kullanılarak yapılan ses değerlendirmelerinde yaş ve cinsiyet değişkenlerinin etkisi dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to establish adult normative data set for healthy Turkish speakers on the acoustic and aerodynamic characteristics of voice, using Phonatory Aerodynamic System (PAS), and to examine the effects of age and gender on these measures. The study design is prospective data collection across groups. The participants of the study included 206 healthy adults (106 females, 100 males) between the ages of 18-87, and were divided into 3 age groups (18-39, 40-59, 60+). Among the PAS protocols, vital capacity, maximum sustained phonation, comfortable sustained phonation, variation in SPL, voicing efficiency were conducted to the participants. 3 trials were taken for each protocol, and resulting data was averaged. Statistical analysis was conducted for 45 phonatory aerodynamic and acoustic measures, and normative data was obtained. The results of the study indicated that statistically significant main effect of gender was found for 30 measures (e.g. maximum SPL, peak expiratory airflow duration), and statistically significant main effect of age for 19 measures (maximum SPL, expiratory volume) and significant main effect of gender*age interaction for 6 measures (mean pitch, minimum SPL) while, remaining 10 measures did not relieve statistically significant results. Consequently, current study found statistically significant effect of age and gender on 35 phonatory and aerodynamic measures. So, it is true to say that one must account for age and gender variables in the evaluation of voice using PAS.