Sakatlık geçirmiş sporcuların stresle başa çıkabilme, öz yeterlik inancı ve sportif kendine güven durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the ability to cope with stress, self efficacy beliefs and sport self confidence situations of injured athletes
- Tez No: 466857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR KOCAEKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, sakatlık geçirmiş sporcuların stresle başa çıkabilme, öz-yeterlik inançları ve sportif kendine güven durumlarının değerlendirilmesidir. Çalışmada 133 kadın (yaş: 20.95±4.62), 88 erkek (yaş:21.97±4.90) olmak üzere toplamda 221 (yaş: 21.35±4.74) sporcu katılmıştır. Verilerin toplanmasında Stresle Başa Çıkabilme, Öz-Yeterlik inancı ve Sportif Kendine Güven ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, t-Testi, One Way Anova, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sakatlık geçirmiş kadın ve erkek sporcuların S.S.K.G, D.S.K.G, öz-yeterlik inançları ile stresle başa çıkabilme alt boyutlarından sosyal geri çekilmede anlamlı farklılık bulunmuştur (p< 0.05). Sakatlık geçirmiş ve sakatlık geçirmemiş sporcuların öz-yeterlik inançlarında ve stresle başa çıkabilme alt boyutlarında gevşemede anlamlı farklılık (p0.05) bulunmamıştır. Sakatlık geçirmiş sporcuların spor branşlar açısından öz-yeterlik inançların da, D.S.K.G ve S.S.K.G' de ve stresle başa çıkabilme alt boyutlarından bilişsel ve fiziksel başa çıkabilme, kaçınma, sosyal geri çekilme alt boyutlarında anlamlı farklılık (p0.05) bulunmamıştır. Sakatlık yeri açısından öz-yeterlik inancı ile D.S.K.G, S.S.K.G ve stresle başa çıkabilme alt boyutlarında anlamlı fark (p>0.05) bulunmamıştır. Sonuç olarak sakatlık geçirmiş ve geçirmemiş sporcuların stresle başa çıkabilmeleri, öz yeterlik inançları ve sportif kendine güven durumları cinsiyet, lig seviyesi, sakatlık yeri ve sakatlık süresine göre farklılaşabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the ability to cope with stress, self-efficacy beliefs and sport self-confidence situations of the injured athletes. There were a total of 221 athletes (age: 21.35 ± 4.74), including 133 women (age: 20.95 ± 4.62) and 88 men (age: 21.97 ± 4.90). The data was collected by using coping with stress, self-efficacy beliefs and sport self-confidence scales. In the analysis of the research data, t-Test, One Way Anova, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used. The result of the analysis show that there is a significant difference (p< 0.05) in S.S.K.G, D.S.K.G, the self-efficacy beliefs and the social withdrawal which is the sub-dimension of the coping with stress of the injured male and female athletes. There is a significant difference (p< 0.05) in the self-efficacy beliefs and the relaxation which is the sub-dimension of the coping with stress of the injured and uninjured athletes. There is a significant difference (p< 0.05) in the self-efficacy beliefs and the avoidance which is the sub-dimension of the coping with stress in terms of league levels of the injured athletes. The self-efficacy beliefs, D.S.K.G, S.S.K.G and the sub-dimensions of the coping with stress in terms of sports ages of the injured athletes have no significant difference (p< 0.05). The self-efficacy beliefs, D.S.K.G, S.S.K.G and the cognitive-physical coping, the avoidance, the social withdrawal which are the sub-dimensions of the coping with stress in terms of sports branches of the injured athletes have a significant difference (p< 0.05). The self-efficacy, the coping with stress and sport self-confidence in terms of injury durations have no significant difference (p< 0.05). The self-efficacy beliefs, D.S.K.G, S.S.K.G and the sub-dimensions of the coping with stress in terms of injury area have no significant difference (p< 0.05). As a result, the coping with stress, the self-efficacy beliefs and the sport self-confidence of the injured and uninjured athletes can be varied in terms of gender, league level, injury area and injury duration.