Relapsing remitting multiple sklerozis tanılı hastalarda irritable barsak sendromu sıklığı ve atakla ilişkisi
Prevalence of irritable bowel syndrome in multiple sclerosis and relation between gastrointestinal symptoms and attacks
- Tez No: 466893
- Danışmanlar: DOÇ. ÜLKÜ TÜRK BÖRÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Arka plan: Multipl skleroz (MS) hastaları genellikle mide-bağırsak semptomları yaşar. Ancak, bu tür belirtilerin tam olarak kapsamı ve yaygınlığı değerlendirilememektedir. Biz MS hastalarında İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) prevalansını ve ayrıca MS'teki gastrointestinal semptomlar ve MS atağı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Klinik Kesin Multipl Skleroz tanısı için McDonald 2010 kriterleri kullanıldı. Relapsing Remitting Multiple Sklerozlu (RRMS) tanılı 64 hasta ve sağlıklı 101 birey çalışmaya dahil edildi. MS hastaları ve kontrol grubuna demografik özellikleri ve İBS tanısı için Yetişkin Fonksiyonel Gastrointestinal Roma III anketi sorgulandı. Bulgular: Multiple Skleroz hastalarının 12'si (%18.8) ve kontrol grubunun 9'unun (% 8.9) IBS tanısı olduğu bulundu. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p = 0.065). Karın ağrısı MS hastalarında atak öncesinde ve atak sırasında IBS tanılı MS hastalarında, IBS tanılı olmayan MS hastalarına göre önemli ölçüde yaygındı (sırasıyla p = 0.01; p 0,009). İshalin atak öncesinde IBS'si olan MS hastalarında daha sık olduğu saptanmıştır (p = 0.019). Kabızlık atak öncesinde, sırasında ve atak sonrasında anlamlı bir fark göstermemiştir (sırasıyla p = 0.157; p = 0.067; p = 0.739). Sonuç: Çalışmamıza göre karın ağrısı atak öncesinde ve atak sırasında IBS'si olan RRMS hastalarında daha yaygındı. Diğer bir İBS semptomu olan ishalin ataklardan önce IBS'si olan MS hastalarında daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu belirtiler MS'in ataklarından önce alarm belirtileri olabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Multiple sclerosis (MS) patients often suffer from gastrointestinal symptoms. However, the full extent and prevalence of such symptoms are not clearly assessed. We aimed to access the prevalence of irritable bowel syndrome (IBS) in Multiple Sclerosis patients and also investigate the relation between gastrointestinal symptoms and attacks. Material and methods: McDonald 2010 criteria were used to define Clinical Definite Multiple Sclerosis. 64 Relapsing Remitting Multiple Sclerosis (RRMS) patients and 101 healthy subjects were included in the study. Demographic characteristics and The Adult Functional Gastrointestinal Rome III questionnaire were questioned for both MS patients and control group. Results: It was found that 12 (18.8%) of RRMS patients and 9 (8.9%) of control group had IBS. There was no statistically significant difference between two groups (p = 0.065). Abdominal pain was significantly common in MS patients with IBS than those without IBS (p=0.01, p=0,009 respectively). It was found that diarrhea was more frequent in MS patients with IBS before attacks (p=0.019). Constipation has shown no difference before, during and after the attacks (p=0.157, p=0.067, p=0.739 respectively) Conclusion: According to our study abdominal pain was more common in RRMS patients with IBS before and during the attacks. Another symptom diarrhea was found to be higher in MS patients with IBS before the attacks. These symptoms can be alarm symptoms before attacks of MS.