Tremor dominant parkinson hastalarındaki nonmotor semptomlarla esansiyel tremor hastalarındaki nonmotor semptomların karşılaştırılması
Comparing non-motor symptoms in patients with tremor dominant parkinson's disease and non-motor symptoms in patients with essential tremor
- Tez No: 466903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FEVZİ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tremor dominant Parkinson hastalarında görülen non-motor semptomlarla Esansiyel Tremor hastalarında görülen Non-motor semptomların karşılaştırılması Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Nöroloji ABD Tıpta Uzmanlık Tezi Esansiyel tremor (ET), genellikle asimetrik ve postural bir tremor olarak başlayan,zamanla karşı tarafa yayılan,aksiyonla artıp istirahatle geçen; frekansı genelde 8-12 Hz aralığında görülebilen, herhangi bir vücut parçasında olabilen en sık rastlanılan hareket bozukluğu hastalığıdır.Bazı hastalarda tremor dışında yürüme ve denge bozukluğu gibi motor, anksiyete, depresyon ve kognitif bozukluklar gibi motor olmayan belirtiler de bulunur. Çalışmalar ET'nin heterojen ve dejeneratif bir hastalık olduğunu göstermiştir.Parkinson hastalığında görülen non motor semptomlar ise başlıca kognitif bozukluklar ,uyku bozuklukları,depresyon,konstipasyon ve hiposmidir.ET ve Parkinson hastalıklarının ikisinin de non-motor özellikleri içermesine karşın ,bu hastalıklar arasındaki non-motor semptomları karşılaştıran klinik çalışmalar çok sınırlıdır. Bu bulgular ışığında biz çalışmamızda; tremor dominant hastalıklar olan ET Hastalığı ve TDT-PH(Tremor dominant Parkinson Hastalığı)'nı ,MDS(Movement Disorders Society)'nin NMSS (Non-motor Semptom Skalası)ile karşılaştırmayı amaçladık.Hangi kriterler açısından iki hastalığın benzer olduğunu ve klinik ayrım açısından anlamlı fark olup olmadığını araştırmayı planladık.Bu çalışmada 41 Tremor dominant Parkinson Hastası, 37 EThastası ve 41 kontrol grubunun klinik ve demografik özellikleri MDS'nin NMSS ile ayrıntılı olarak değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda ET hastalarının tremor süresi TDT-PH'ndan anlamlı olarak yüksek iken tremor başlangıç yaşı anlamlı olarak düşüktü.TDT-PH içinde yorgunluk, halüsinasyon, siyalore ve seksüel disfonksiyon semptomları bulunanların yüzdesi ET hastalarından anlamlı olarak yüksekti. TDT-PH içinde artmış gündüz uykusu, yorgunluk, halüsinasyon, siyalore, seksüel disfonksiyon ve terleme semptomları bulunanların yüzdesi kontrol grubundan anlamlı olarak yüksekti. ET hastaları içinde artmış gündüz uykusu ve yorgunluk, semptomları bulunanların yüzdesi kontrol grubundan anlamlı olarak yüksekti. TDT-PH'nın toplam non-motor semptom sayısı ET hastalarından anlamlı olarak daha yüksek saptandı.Bu bulgular ışığında motor olmayan semptomların TDT-PH'nda ET ve kontrol grubuna göre fazla olduğu ve her iki hastalığın klinik tanısı için parkinsonizm bulguları ile birlikte non-motor semptomların da önemli belirleyicilerden olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Comparing non-motor symptoms in patients with tremor dominant Parkinson's disease and non-motor symptoms in patients with essential tremor Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, Department of Neurology, Medical Dissertation Essential tremor (ET) is the most common movement disorder disease generally with asymmetrical and postural tremor onset, expanding to opposite side over time, increasing with action and clearing up with resting, which may occur in any body part. In some patients, there may be motor symptoms such as walking and balance disorder besides tremor and non-motor symptoms such as anxiety, depression and cognitive disorders. Studies have shown that, ET is a heterogeneous and degenerative disease. As for that, non-motor symptoms seen in Parkinson's disease are primary cognitive disorders, sleep disorders, depression, constipation and hyposomia. Although both ET and Parkinson's diseases involve non-motor characteristics, clinical studies comparing between non-motor symptoms of these diseases are very limited. In the light of these findings, we have intended to compare ET Disease and TDT-PH (Tremor Dominant Parkinson's Disease) which are tremor dominant diseases with NMSS (Non-Motor Symptom Scale) of MDS (Movement Disorders Society). We have planned to investigate according to which criteria these diseases are similar and whether there is a significant difference in terms of clinical distinction. In this study, clinical and demographical characteristics of 41 Tremor dominant Parkinson's disease patients, 37 ET patients and control group consisting of 41 subjects have been assessed in detail with NMSS of MDS. As a result of the study, while tremor period of ET patients were significantly high, tremor onset age was significantly low. In TDT-PH, the percentage of subjects with symptoms of fatigue, hallucination, sialorrhea and sexual dysfunction were significantly higher than ET patients. In TDT-PH, the percentage of subjects with symptoms of diurnation, fatigue, hallucination, sialorrhea, sexual dysfunction and perspiration were significantly higher than the control group. Total number of non-motor symptoms of TDT-PH has been determined as significantly higher than ET patients. In the light of these findings, it has been estimated that, non-motor symptoms in TDT-PH were higher in comparing to ET and control group; and non-motor symptoms might be important determinants together with parkinsonism indications for clinical diagnosis of both diseases.