Supraventriküler taşikardi tanısıyla radyofrekans ablasyon uygulanan hastalarda koroner sinüs morfolojisinin üç-boyutlu transtorasik ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the coronary sinus morphology by three-dimensional transthoracic echocardiyography in patients with supraventricular tachycardia undergoing radiofreguency ablation
- Tez No: 466929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Daha önce yapılan çalışmalarda atriyoventriküler nodal reentran taşikardi (AVNRT) ile diğer supraventriküler taşikardi (SVT) tanısı olan hastalar arasında ekokardiyografik olarak ölçülen koroner sinüs (CS) ostiyum boyutu açısından farklılıklar olup, çelişkili sonuçlar ortaya çıkmıştır. Koroner sinüs boyutu kardiyak döngü ile değiştiğinden ortaya çıkan farklı sonuçlar; CS'nin farklı kardiyak sikluslarda ölçülmesine bağlı olabilir. Bu çalışmada, SVT tanısıyla radyofrekans (RF) ablasyon uygulanan hastalarda CS morfolojisini üç-boyutlu (3D) ekokardiyografi (EKO) ile değerlendirilmeyi amaçladık. Yöntemler: Bu kesitsel çalışmaya Kasım 2016 ile Nisan 2017 tarihleri arasında Kardiyoloji Anabilim Dalında SVT tanısıyla RF ablasyon tedavisi yapılan 130 hasta ile 57 sağlıklı birey dahil edildi. Radyofrekans ablasyon tedavisi yapılan hastalar SVT tipine göre AVNRT grubu (n=72) ve AVNRT dışı SVT grubu (n=58) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara elektrokardiyografi, EKO ve 3D EKO yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Earlier studies have shown conflicting results in terms of the size of the coronary sinus (CS) ostium measured echocardiographically between patients with atrioventricular nodal reentrant tachycardia (AVNRT) and other supraventricular tachycardia (SVT). Since the coronary sinus size changes with the cardiac cycle, the different result may be due to the measurement of CS in different cardiac cycles. In this study, we aimed to evaluate the morphology of CS by three-dimensional (3D) echocardiography (ECHO) in patients who underwent radiofrequency ablation (RF) with the diagnosis of SVT. Methods: This cross-sectional study included 130 patients with SVT who underwent RF ablation therapy at our Department of Cardiology between November 2016 and April 2017, and 57 control participants. Patients who underwent RF ablation therapy were divided into two groups: AVNRT ablation group (n = 72) and non-AVNRT SVT ablation group (n = 58). All subjects underwent electrocardiography, ECHO and 3D ECHO.