Yirmi günlük genetik absans epilepsili sıçanlarda kindling sürecinin kronik dönemde nöbetler üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of kindling process on chronic seizures in twenty days-old genetic absence epilepsy rats
- Tez No: 466928
 - Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ONAT
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fizyopatoloji, Nöroloji, Physiopathology, Neurology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Epilepsi sık görülen bir nörolojik hastalıktır ve sıklıkla yüksek morbitidite ve mortaliteye sebep olan nöbetler ile karakterizedir. Epilepsi hastalığı ortaya çıktığı yaşa ve etiyolojik sebebe göre ya da özellikli sendromlar olacak şekilde sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmanın iki ana grubu olan jeneralize ve parsiyel epilepsilerin birlikteliği nadir olarak bildirilmektedir. Bu konuda çoğunlukla vaka sunumları mevcuttur ve bu birlikteliğin enderliğinin altında yatan sebepler henüz aydınlatılamamıştır. Hayvan çalışmalarından da benzer sonuçlar elde edilmektedir. İnsanda görülen tipik absans modeline benzer olan genetik absans epilepsili sıçanların, yapılan deneylerde temporal lob epilepsisi modeli olan kindling sürecine dirençli oldukları ve bu direncin absans epilepsisinin şiddeti ile ilişki olduğu gösterilmiştir. Ayrıca yine deneyler sonucu bu direncin ancak absans nöbetleri görülmeye başladıktan sonra oluştuğu ortaya konulmuştur. Bu tezde absans nöbetlerinin gözlenmediği 20 günlük Strasbourg Kökenli Genetik Absans Epilepsili Sıçan'lara (GAERS) hızlı kindling modeli uygulanmıştır ve bu hayvanlardan 3 aylık olduklarında elektroensefalografi (EEG) kayıtları alınmış. Alınan bu kayıtlar absans nöbetlerinin sayısı ve süresi açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda deney grubundaki hayvanların nöbetlerinin sayı bakımından kontrol grubuyla benzerlik gösterdiği fakat kümülatif ve ortalama süre açısından kontrol grubuna göre anlamlı derecede kısa olduğu gözlenmiştir. Erken dönemde yapılan kindling uygulaması absans epilepsisi gelişim süreçlerini etkilemektedir. Bu etkinin sebebi nöbetlerin oluşmasında ya da yayılmasında rol alan ortak yolaklar olabilir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a common neurological disorder characterized by seizures that often cause high morbidity and mortality. Epilepsy is classified according to the age at which the disease has diagnosed and whether it is due to etiological reasons or specific syndromes. The co-existence of generalized epilepsies and partial epilepsies, two major groups of epilepsy, is rarely reported. Articles on this subject are often case presentations, and the underlying reasons of this rarity are not yet clear. Similar results are obtained from animal studies. Genetic absence epilepsy rat models are very similar to the typical absence epilepsy of human, and they have been shown to be resistant to the kindling process, which is the temporal lobe epilepsy model. And also this resistance is associated with the severity of absence epilepsy. It is also shown that the resistance to kindling is seen only after the absence seizures are started. In this thesis, 20-days-old Genetic Absence Epilepsy Rats from Strasbourg (GAERS) which are free of absence seizures were subjected to rapid kindling, and at 3 months of age electroencephalography (EEG) recordings of these animals are obtained. The recordings were assessed for the duration and the number of absence seizures. As a result of the evaluations, it was observed that the number of seizures of the animals in the experimental group was similar to the control group in terms of number but was significantly shorter than the control group in terms of cumulative and mean duration. Early kindling application affects the development processes of absence epilepsy. The cause of this effect may be common pathways involved in the formation or spread of seizures.