Nefroloji polikliniği'nde hiperpotasemi saptanan hastaların klinik ve laboratuvar özellikleri
Clinical and laboratory characteristics of hyperpotassemia detected in nephrology outpatient clinic
- Tez No: 466930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, nefroloji polikliniğine başvuran hastalarda hiperpotasemi prevalansını saptamak, hiperpotasemi ile hastaların demografik özellikleri, kullanılan ilaçlar ve ek hastalıklar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2016- 1 Temmuz 2016 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Nefroloji Polikliniğine başvuran, serum örneklerinde potasyum değeri 5.1 mEq/L ve üzerinde olan ve renal replasman tedavisi görmeyen 388 hasta alındı. Hastaların cinsiyeti, yaşı, kan basıncı, ek hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, biyokimyasal tetkikler, 24 saatlik idrarda total protein ve albumin düzeyleri, daha önceki atak sayıları ve uygulanan tedaviler incelendi. İstatistiksel analiz bilgisayarda SPSS ver.17.0 programı kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 212'si (%54.6) kadın, 176'sı (%45.4) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 65.76±12.09 yıl olarak bulundu. Hiperpotasemi prevalansı %15.9 olup, hastaların ortalama potasyum düzeyi 5.49±0.36 mEq/L tespit edildi. Hastaların %57'sinde hafif, %31.5'inde orta, %11.5'inde ciddi hiperpotasemi saptandı. Çalışmaya alınan 293 hastada (%75.5), ACEİ veya ARB kullanımı, 36 hastada (%9.3), ACEİ veya ARB ile birlikte spironolakton kullanımı, 147 hastada (%37.9) beta blokör kullanımı mevcuttu Hastaların %85.5'inde KBH ve %56.2'sinde DM olduğu saptandı. Hiperpotasemisi olan 13 (%3.4) hastaya acil tedavi uygulandı. Acil hemodiyaliz ihtiyacı olmadı. Analizlerde; ACEİ veya ARB ile birlikte spironolakton kombinasyon tedavisi alan ve almayanlar arasında anlamlı farklılık saptandı (P=0.01). Sonuç: Özellikle KBH varlığında RAAS inhibitörü ilaç kombinasyonu kullanımının hiperpotasemi gelişme riskini arttırdığı göz önüne alınıp hastaların bu açıdan takip edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the prevalence of hyperpotassemia in patients admitted to nephrology outpatient clinic, investigate the relationship between hyperpotassemia and demographic characteristics of patients, comorbidities and drugs. Material and Methods: 388 patients who were admitted to Health Sciences University Kocaeli Derince Health Practice and Research Center Nephrology Outpatient Clinic between 1 January 2016 and 1 July 2016 and whose serum potassium value is ≥5.1 mEq/L and without renal replacement therapy included in the study. The sex, age, blood pressure, comorbidities, drugs, biochemical examination, total protein and albumin in 24 hour urine collection, the number of previous attacks and treatment approaches were investigated. Statistical analysis was performed with using SPSS ver. 17.0 program. Results: Patients included in this study were consist of 212 (54.6 %) female and 176 (45.4 %) male. The average age of the patients was 65.76±12.09 years. The prevalence of hyperpotassemia was 15.9 % and the average potassium level was 5.49±0.36 mEq/L. When hyperpotassemic patients were categorized into groups, 57 % had mild, 31.5 % had moderate and 11.5% had severe hyperpotassemia. In our study, there were 293 patients (75.5%) using ACEI or ARB, 36 patients (9.3%) using spironolactone with ACEI or ARB, and 147 patients (37.9%) using beta blockers. It was shown that 85.5 % of the patients had chronic kidney disease and 56.2 % had DM. Thirteen patients (3.4 %) with hyperpotassemia underwent emergency treatment. There was no patient who needed urgent hemodialysis. In analysis; significant differences were found between those who did or did not use spironolactone combination therapy with ACEI or ARB (P=0.01). Conclusion: Particularly in patients with chronic kidney disease, the use of a combination of RAAS inhibitor drugs increases the risk of developing hyperpotassemia, and patients should be monitored in this respect.