Dövme alüminyum alaşımından sıma yöntemi ile non-dentritik malzeme üretimi ve ısıl işlemi
  1. Tez No: 46693
  2. Yazar: NURŞEN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALTAN TÜRKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV öz Son yıllarda geliştirilen non-dendritik malzeme üretim yöntemleri, endüstriyel uygulamalara getirdiği yenilikler nedeniyle, giderek daha çok ilgi ve araştırma konusu olmaktadır. Non-dendritik malzeme üretim yöntemleri, daha çok, döküm alüminyum alaşımları üzerinde uygulanmış, dolayısıyla literatürdeki sonuçlar da, bu yönde olmuştur. Bu çalışmanın amacı, SIMA prosesinin 7075 dövme alüminyum alaşımına uygunluğunu araştırmaktır. Bu amaçla, SIMA prosesi ile küresel partikül oluşumu, malzemenin şekillendirilebilirliği, mekanik özellikleri ve çökelme sertleşmesinin bu mekanik özelliklere olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, the production methods of non-dendritic materials are receiving scientific and technological interest because of the numerous advantages they offer over the conventional production methods. In general, the majority of the studies in literature regarding the production methods of non-dendritic materials have concentrated on cast aluminium alloys, and therefore, there is very little information available for those of wrought aluminium alloys. The aim of this work, therefore, is to investigate the applicability of SIMA process to wrought 7075 aluminium alloy, particularly concentrating on the formation of the sphere particles, formability, mechanical properties and the effect of precipiate hardening process on these properties, using 7075 wrought aluminium alloy. Furthermore, the mechanical properties of the as extruded material was also investigated to compare with those obtained from the semi-solid materials.