Genel anestezi altında entübe edilmiş hastalarda kaf şişirme yönteminin postoperatif erken dönemde üst havayoluna etkileri
  1. Tez No: 466944
  2. Yazar: SEÇİL GEZİCİ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. UZM. DR. SİBEL OBA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Endotrakeal tüp kafının belli düzeyde şişirilmesi ve basıncının ayarlanması gerekir. Endotrakeal tüp kafının uygun olmayan basınçla şişirilmesi, trakeal mukoza hasarından, trakea rüptürüne kadar gidebilen çeşitli havayolu etkilerine sebep olabilmektedir. Çalışmamızın amacı genel anestezi altında entübe edilmiş hastalarda, kaf şişirme yönteminin postoperatif erken dönemde üst havayolu üzerine etkilerini karşılaştırmaktı. Genel anestezi altında entübe edilen, 18-80 yaş aralığında, ASA I-III grubunda 252 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalar supin pozisyonda, 60-180 dk sürecek elektif batın cerrahisi geçirecek olgulardan seçildi. Tüm hastalara standart anestezi yöntemi uygulandı. Çalışmamızda hastanemiz ameliyathanelerinde mevcut olan yüksek volümlü, düşük basınçlı endotrakeal tüpler(Morton, ABD) kullanıldı. Entübasyon işlemi Macintosh laringoskop ile yapıldı. Kaf basıncı ölçümü için kaf basınç ölçer(VBM, Almanya) kullanıldı. Hastaların tümünde orogastrik tüp kullanıldı, extübasyon öncesi çekildi. Çalışmamızda hastalar 3 gruba ayrıldı. Hastaların hangi gruba dahil edileceği kapalı zarf yöntemi ile belirlendi. Endotrakeal tüp kafları 1. Grupta kaf basınç ölçer ile 20 cm H2O basınçta, 2. Grupta endotrakeal tüpten kaçak olmayana kadar ve 3. Grupta manuel palpasyon yönetmi ile şişirildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar hastaların hangi gruba dahil edildiğini bilmeyen bir araştırmacı tarafından postoperatif 24. saatte değerlendirmeye alındı. Hastalar odalarında ziyaret edilerek boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı sorgulandı. Şikayeti mevcut olan hastalara Visual Analog Skala gösterilerek boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve ses kısıklığına skala üzerinden puan vermeleri istendi. Çalışmamızda; genel anestezi altında entübe edilen hastalarda endotrakeal tüp kafları manometre kullanılarak şişirildiğinde postoperatif havayolu etkilerinin daha az izlendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The endotracheal tube cuff needs to be inflated in the safe range and it should be in the adjusted pressure. Inadequate inflation of the endotracheal tube cuff can cause various complications like tracheal mucosal injury to tracheal rupture. The aim of our study is to compare the effects of the cuff inflation techniques on upper airway in patients who were intubated under general anesthesia in the postoperative early period. In the ASA I-III group, 252 patients intubated under general anesthesia whose age ranged between 18-80 were included into the study. Patients were selected in the supine position for elective abdominal surgeries that lasted 60-180 minutes. All patients were applied standard anesthesia. In our study we have used high volume low pressure, Morton brand endotracheal tubes used in our operation rooms routinely. Intubation was performed with Macintosh laryngoscope. VBM brand cuff pressure gauge was used for cuff pressure measurement. Oragastric tubes were used throughout the patients, and they were pulled before extubation. In our study, patients were divided into 3 groups. Placement of patients was determined by closed envelope method. Endotracheal tube cuffs were inflated with cuff pressure gauge at 20 cm H2O pressure in group 1, until endotracheal tube leakage ends in group 2, and manual palpation in group 3. Patients included in the study were evaluated in the postoperatively 24th hour by a researcher who does not know the group of the patients. Patients were visited and questioned for complaints of sore throat, dysphagia, hoarseness. Visual Analog Scale was showed to patients having complaints like sore throat, dysphagia and hoarseness and they are asked for scoring on the scale. In our study, we observed that when a manometer is used to inflate endotracheal tube cuffs on patients under general anesthaesia, postoperative airway effects are less frequent.