Subklinik keratokonus olgularında korneanın topografik, tomografik, topometrik, dansitometrik ve aberrometrik özelliklerinin pentacam HR sistemi ile değerlendirilmesi
Evaulation of topographic, topographic, topometric, densitometric and aberrometric features of cornea in subclinical keratoconus case with pentacam hr system
  1. Tez No: 466949
  2. Yazar: HACI HASAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Subklinik Keratokonus Olgularında Korneanın Topografik, Tomografik, Topometrik, Dansitometrik ve Aberrometrik Özelliklerinin Pentacam HR Sistemi İle Değerlendirilmesi Amaç: Bir gözünde klinik keratokonus diğer gözünde subklinik keratokonus saptanan olgularda Pentacam HR görüntüleme sistemi ile korneanın topografik, tomografik, topometrik, dansitometrik ve aberrometrik değerlendirilmesi ve bu değerlerin normal korneaların verileri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç – Yöntem: Sağlık Bakanlığı Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kornea bölümünde, Ekim 2013-Aralık 2016 tarihleri arasında, keratokonus tanısı ile takip ve/veya tedavi edilmiş 3128 olgunun dosya verileri ve topografi bulguları incelendi. 108 olgunun bir gözünde klinik keratokonus, diğer gözünde ise subklinik keratokonus saptandı. Klinik keratokonuslu ve subklinik keratokonuslu gözler ile kontrol grubunun görme keskinlikleri, sferik eşdeğerleri, korneanın topografik, tomografik, topometrik, dansitometrik ve aberrometrik değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Bir gözünde klinik keratokonus, diğer gözünde ise subklinik keratokonus tespit edilen 108 olgunun, 44'ü kadın, 64'ü erkek olup ortalama yaşları 25.0±7.3 (min: 9, maks: 51) yıl olarak hesaplandı. 78 hastadan (37 kadın ve 41 erkek) oluşan kontrol grubunda ise ortalama yaş 27.0±4.6 (min: 24, maks: 42) yıl olarak bulundu. Klinik keratokonuslu gözlerde, subklinik keratokonuslu gözler ve kontrol grubu ile karşılaştırıldığında EDGK'nin (en iyi düzeltilmiş görme keskinliği) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük ve sferik eşdeğerin yüksek olduğu görüldü (p=1.00 vep=0.568 sırasıyla). Ancak subklinik keratokonuslu gözlerle kontrol grubunun DGK ve sferik eşdeğeri arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p=1.00 ve p=0.568, sırasıyla).
Özet (Çeviri)
Evaulatıon of Topographic, Topographic, Topometric, Densitometric and Aberrometric Features of Cornea in Subclinical Keratoconus Case with Pentacam HR System. Purpose: It is aimed to compare the topographic, tomographic, topometric, densitometric and aberrometric evaluation of the cornea with Pentacam HR imaging system in cases where clinical keratoconus is observed in one eye and subclinical keratoconus in another eye and to compare these values with the data of normal corneas. Material - Method: The data of 3128 patients who had follow-up and / or treatment with keratoconus between October 2013 and December 2016 were examined in the cornea section of Ankara Ulucanlar Eye Training and Research Hospital, Ministry of Health. Clinical keratoconus was found in one eye of 108 patients and subclinical keratoconus in the other eye. Visual acuity, spherical equivalent, corneal topographic, tomographic, topometric, densitometric, and aberrometric values of the control group were compared with those with clinical keratoconus and subclinical keratoconus. Results: The mean age of the patients was found to be 25.0 ± 7.3 (min: 9, max: 51) in 108 cases, 44 women and 64 men with clinical keratoconus in one eye and subclinical keratoconus in the other eye. The mean age was 27.0 ± 4.6 (min: 24, max: 42) years in the control group consisting of 78 patients (37 women and 41 men).