İntensif insülin kullanmakta olup hba1c %10 ve üzerinde olan tip 2 diyabetiklerde glisemik kontrolü bozan faktörlerin retrospektif irdelenmesi
- Tez No: 466948
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Diabetes mellitus; pankreas insülin sekresyonunun mutlak veya rölatif yetersizliği veya insülin etkisizliği ya da insülin molekülündeki yapısal bozukluklar sonucu gelişen, hiperglisemi ve glukagon yüksekliği ile karakterize; karbonhidrat, protein ve lipid metabolizmalarının bozukluğu ile seyreden, akut metabolik ve kronik dejeneratif komplikasyonlara neden olan bir sendromdur. Yaşam tarzındaki hızlı değişim ile birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde özellikle tip 2 diyabet prevalansı hızla yükselmektedir. Bu çalışmamızda temel olarak, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Kliniğine başvuran intensif insülin tedavisi almakta olup HbA1C %10 ve üzerinde olan tip 2 diyabet tanılı hastalarda kan şekeri regülasyonunu bozan faktörleri irdelemeyi ve meydana gelmiş olan kardiyovasküler, renal ve retinal komplikasyonları değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla çalışmamıza Ocak 2015 – Aralık 2016 tarihleri arasında Endokrinoloji Polikliniğine ayaktan başvuran ve Endokrinoloji Servisinde yatarak takip edilen 100 hasta dahil edildi. Hastaların sosyodemografik, antropometrik özellikleri, yemek yeme alışkanlıkları, insülin tedavisine uyumları, günlük fizik aktiviteleri, uyku alışkanlıkları ve çiğneme fonksiyonları dökümante edildi, diyabet komplikasyonları açısından tarandı. Sonuç olarak çalışmamızda tip 2 diyabet tedavisinde son basamak tedavi olarak kabul edilen bazal bolus intensif insülin tedavisi almakta olan ancak buna rağmen ardışık takiplerinde kötü kontrollü seyreden tip 2 diyabetes mellitus hastalarımızı retrospektif olarak irdeledik ve temelde sorunun insülinizasyon eksikliği olmadığını, esas nedenlerin hastaların tedavi uyumu ve diyet uyumu ile ilişkili olduğunu tespit ettik. Temelde hastalarımızın insülin enjeksiyonuna uyum eksikliği olduğunu, diyetisyen tarafından önerilen öğün takvimine uymadıklarını, hastaların büyük kısmının egzersiz yapmadıklarını saptadık. Bu verileri destekler nitelikte hastalarımızda obezite oranın yüksek olduğunu ve diyabet regülasyonunun obezite ile ilişki olduğunu tespit ettik. Çoğunlukla rutin poliklinik takiplerinde göz ardı ettiğimiz iki konu olan diş problemleri ve uyku sorunlarının diyabet regülasyon bozukluğu ile belirgin ilişkili olduğunu gördük. Kötü kontrollü diyabet hastalarında mikrovasküler komplikasyonların belirgin attığını destekler veriler elde ettik.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus; Characterized by hyperglycaemia and elevated glucagon, resulting in absolute or relative insufficiency of pancreatic insulin secretion or insulin inefficiency or structural disorders in the insulin molecule; Is a syndrome that causes acute metabolic and chronic degenerative complications with impaired carbohydrate, protein and lipid metabolism. With rapid changes in lifestyle, the prevalence of type 2 diabetes, especially in all developed and developing societies, is rapidly increasing. In this study, we aimed to investigate the factors that disturb blood glucose regulation in patients with type 2 diabetes with HbA1C 10% or higher who are receiving intensive insulin therapy, which is applied to Endocrinology Clinic of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. For this purpose, we included 100 patients who applied to the Endocrinology Clinic between January 2015 and December 2016 and were followed up at the Endocrinology Service. The sociodemographic, anthropometric characteristics, eating habits, compliance with insulin therapy, daily physical activity, sleeping habits and chewing functions were recorded and screened for diabetic complications. In conclusion, we retrospectively reviewed our patients with type 2 diabetes mellitus who underwent basal bolus intensive insulin therapy, which is considered as the last step treatment in type 2 diabetes treatment, We found that basically the problem was not lack of insulina- tion, and that the main reasons were related to the patients' compliance with treatment and diet compliance. Basically we found that our patients were not fit to insulin injections, did not fit the dietician recommended meals schedule, and most of the patients did not exercise. We found that the obesity rate was high in our patients and that diabetes regulation was related to obesity. We have seen that dental problems and sleep problems, which are mostly two issues that we observe in routine outpatient settings, are clearly related to diabetes mellitus. In poorly controlled diabetic patients, we obtained supportive assays, which are clearly demonstrated by microvascular complications.