Opiyat kullanım bozukluğu olan hastalarda göz izlem parametrelerinin ölçülmesi
Measurement of eye tracking parameters in patients with opiate uUSE disorders
- Tez No: 466984
- Danışmanlar: UZMAN İSMET ESRA ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Opiyat bağımlılığı, kronik, yineleyici, dünyada pek çok insanı etkileyen ve gittikçe artan bir hastalıktır. Araştırmalar, bağımlılık davranışının madde ile ilişkili uyaranlara yönelik dikkat yanlılığı ile karakterize olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı; opiyat kullanımına devam eden ve en az bir aydır remisyonda olan opiyat bağımlılarının sağlıklı kontrollerle karşılaştırılarak opiyat kullanımının ve remisyona girmenin opiyat ile ilişkili resimlere yönelik dikkat yanlılığını etkileyip etkilemediğini saptamaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 01.06.2016 - 01.07.2016 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nde tedavi gören opiyat kullanan 32 hasta ve en az 1 aydır remisyonda olan 33 hasta ile aynı hastanede çalışan 32 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 97 erkek katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılarla görüşmede sosyodemografik veri formu, Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği, Barrat Dürtüsellik Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Madde Aşerme Şiddeti Ölçeği, Klinik Opioid Yoksunluk Ölçeği, Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği, Madde isteği derecelendirmesi ve Göz izlem testi uygulandı. Bulgular: 1. oturumda opiyat ve kontrol grubunun ilk odaklanma yönü opiyatla ilgili resimlere yönelik anlamlı dikkat yanlılığı gösterirken, remisyon grubunda anlamlı yanlılık gözlenmemiştir. 2. oturumda ise ilk odaklanma yönü açısından üç grupta da opiyatla ilişkili resimlere yönelik anlamlı yanlılık bulunmamıştır. İlk odaklanmaya kadar geçen sürede 1. oturumda her üç grubunda opiyatla ilgili resimlere nötr resimlere göre anlamlı olarak daha hızlı odaklandığı bulunmakla birlikte bağımlı grupta fark daha belirgin bulunmuştur. 2. oturumda opiyat ve kontrol grubunun her iki resime odaklanma hızı arasında anlamlı farklılık bulunmazken, remisyon grubunun bu oturumda nötr resimlere daha hızlı odaklandığı bulunmuştur. İlk odaklanma sürelerinde 1. ve 2. oturumda her üç grupta da herhangi bir anlamlı yanlılık tespit edilememiştir. 1. oturumda bağımlı grubun opiyatla ilişkili ve nötr resimlere toplam odaklanma süreleri arasında yanlılık lehine anlamlı farklılık bulunmamıştır, sağlıklı kontrol grubunun 1. oturumda nötr resimlere anlamlı olarak daha uzun baktığı bulunmuştur. 2. oturumda her üç grubunda nötr resimlere opiyatla ilgili resimlere göre anlamlı olarak daha uzun süre baktığı bulunmuştur. Bağımlı grubun opiyatla ilişkili ve nötr resimlere odaklanma sayıları arasında 1. oturumda anlamlı farklılık bulunmazken, sağlıklı kontrol grubunun nötr resimlere opiyatla ilgili resimlere göre daha fazla sayıda odaklanma yaptığı bulunmuştur. 2. oturumda her üç grubunda nötr resimlere opiyatla ilgili resimlere göre sayısal olarak daha fazla odaklanma yaptığı bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışmada opiyat kullanım bozukluğunun opiyatla ilgili uyarımlara yönelik dikkat yanlılığını etkilediği bulunmuştur. Bu bulgu opiyat bağımlılığının etyolojisine ışık tutabilir ve tedavisinde yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Opiate dependence is a chronic, recurrent disease increasingly affecting many people in the world. Research shows that addictive behaviors are characterized by attentional biases for substance-related stimuli. The aim of this study is to compare opiate addicts and healthy controls to determine whether opiate use and entry into the remission affect attention bias towards opiate-related stimuli. Materials and Methods: A total of 97 male participants consisting of 32 patients ongoing opiate use and 33 patients remain in remission for at least one month who were treated between 01 June 2016 - 01 July 2016 at Konya Research and Training Hospital Psychiatry Clinic and 32 healthy controls were included in the study. In interviews with participants sociodemographic data form, Addiction Severity Index (ASI), Barrat Impulsivity Scale (BIS), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Scale (BAS), Substance Craving Severity Scale, Clinical Opioid Withdrawal Scale, Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (ASRS), substance craving rating and Eye-tracking test were applied. Results: While the direction of initial fixation of the opiate and control group at the 1st session showed significant attention bias towards the opiate images, no significant bias was observed in the remission group. At the 2nd session, there were no significant bias about direction of initial fixation towards opiate-related stimuli in all three groups. For latency of initial fixation, all three groups were fixated opioid images significantly faster than neutral images at 1st session; but the difference was found to be more pronounced in the addicted group. While there was no significant difference in the latency of initial fixation of both the opiate and control groups in the 2nd session, the remission group was found to fixing faster on neutral pictures at this session. No significant attentional bias was found for all three groups for duration of initial fixation at Session 1st and Session 2nd. There was no significant difference in favor of bias between dependent group's total fixation duration for opiate-related and neutral pictures at the 1st session, the healthy control group was found to look significantly longer in the neutral pictures at 1st session. At the 2nd session, neutral images were found to look significantly longer in all three groups than the opiate-related pictures. While there was no significant difference in the dependent group's fixation count on opiate-related and neutral images at 1st session, the healthy control group has found a greater fixation count on neutral images than on opiate images. At session 2nd, all three groups were found to fix more on neutral images than on opiate images. Conclusion: In this study, it was found that opiate use disorder affects attention bias towards opiate-related stimuli. This finding may shed light on the etiology of opiate addiction and may be a guide for treatment.